LOS ANGELES — Music's biggest names were honored Sunday night during the 62nd annual Grammy Awards at the Staples Center in Los Angeles. 

Alicia Keys hosted for the second year in a row on an evening that boasted several high profile performances, including first time nominees and winners Billie Eilish and Lizzo. 

Nipsey Hussle, who was honored during the live telecast on CBS at 8 p.m. Eastern, has posthumously won his first-ever Grammy. 

Beyoncé also won her 24th during the pre-telecast ceremony and Michelle Obama won the award for best spoken word album. 

Lil Nas X and Billy Ray Cyrus picked up best music video for “Old Town Road," earning both performers their first-ever Grammy Award. And Lady Gaga picked up multiple honors for music from “A Star Is Born."

Another mix of newcomers and well-known acts reached their goals of winning their first-ever Grammy Awards including Tanya Tucker and J. Cole. 

Sara Bareilles, Rosalia and 21 Savage also became official Grammy winners when the show handed out trophies during its pre-telecast ceremony. 

Keys said the Grammys are steeped in “crazy sadness” coming just after the loss of Kobe Bryant.

“Earlier today, Los Angeles, America and the whole wide world lost a hero,” Keys said in her opening monologue.

She was then joined by members of Boyz II Men for an acapella rendition of their song “It’s So Hard To Say Goodbye to Yesterday.”

The awards were held in the arena where the Lakers legend and former NBA superstar played nearly all of his 20-year career. And the ceremony came on the day when the 41-year-old Bryant died in a helicopter crash.

“We’re standing here in the house that Kobe Bryant built,” Keys said.

Lizzo had opened the show by saying “Tonight is for Kobe" at the beginning of her performance of “Cuz I Love You.”

RELATED: 'Tonight is for Kobe' | Grammys begin with emotional tribute to Kobe Bryant

RELATED: Fans descend on Staples Center to mourn Lakers legend Kobe Bryant

RELATED: Grammys pre-show opens with moment of silence for Kobe Bryant

The nominees were announced in November. Below is the full list that will updated as winners receive awards: 

Record Of The Year


“Hey, Ma” — Bon Iver
“Bad Guy” — Billie Eilish -- winner
“7 Rings” — Ariana Grande
“Hard Place” — H.E.R.
“Talk” — Khalid
“Old Town Road” — Lil Nas X Featuring Billy Ray Cyrus
“Truth Hurts” — Lizzo
“Sunflower” — Post Malone & Swae Lee

Album Of The Year


“I, I” — Bon Iver
“Norman F—ing Rockwell!” — Lana Del Rey
“When We All Fall Asleep, Where Do We Go?” — Billie Eilish -- winner
“Thank U, Next” — Ariana Grande
“I Used To Know Her” — H.E.R.
“7” — Lil Nas X
“Cuz I Love You” (Deluxe) — Lizzo
“Father of the Bride” — Vampire Weekend

Song Of The Year


“Always Remember Us This Way” — Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey & Lori McKenna, songwriters (Lady Gaga)
“Bad Guy” — Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish) -- winner
“Bring My Flowers Now” — Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)
“Hard Place” — Ruby Amanfu, Sam Ashworth, D. Arcelious Harris. H.E.R. & Rodney Jerkins, songwriters (H.E.R.)
“Lover” — Taylor Swift, songwriter (Taylor Swift)
“Norman F—ing Rockwell” — Jack Antonoff & Lana Del Rey, songwriters (Lana Del Rey)
“Someone You Loved” — Tom Barnes, Lewis Capaldi, Pere Kelleher, Benjamin Kohn & Sam Roman, songwriters (Lewis Capaldi)
“Truth Hurts” — Steven Cheung, Eric Frederic, Melissa Jefferson & Jesse Saint John, songwriters (Lizzo)

Best New Artist


Black Pumas
Billie Eilish -- winner
Lil Nas X
Lizzo
Maggie Rogers
Rosalía
Tank and the Bangas
Yola

RELATED: Grammys pre-show opens with moment of silence for Kobe Bryant

RELATED: 6 things you might not know about the Grammy Awards

RELATED: Everyone performing at the 2020 Grammy Awards

RELATED: Grammys CEO says she was ousted for reporting harassment

Pop Category

Best Pop Solo Performance:

“Spirit” — Beyoncé
“Bad Guy” — Billie Eilish
“7 Rings” — Ariana Grande
“Truth Hurts” — Lizzo -- winner
“You Need To Calm Down” — Taylor Swift

Best Pop Duo/Group Performance:

“Boyfriend” — Ariana Grande & Social House
“Sucker” — Jonas Brothers
“Old Town Road” — Lil Nas X & Billy Ray Cyrus -- winner
“Señorita” — Shawn Mendes & Camila Cabello

Best Traditional Pop Vocal Album:

Sì — Andrea Bocelli
Love (Deluxe Edition) — Michael Bublé
Look Now — Elvis Costello & The Imposters -- winner
A Legendary Christmas — John Legend
Walls — Barbra Streisand

Best Pop Vocal Album:

The Lion King: The Gift — Beyoncé
When We All Fall Asleep, Where Do We Go — Billie Eilish -- winner
Thank U, Next — Ariana Grande
No. 6 Collaborations Project — Ed Sheeran
Lover — Taylor Swift

DANCE/ELECTRONIC FIELD

Best Dance Recording:

“Linked” — Bonobo
“Got To Keep On” — The Chemical Brothers -- winner
“Piece Of Your Heart” — Meduza & Goodboys
“Underwater” — Rüfüs Du Sol
“Midnight Hour” — Skrillex & Boys Noize With Ty Dolla $ign

Best Dance/Electronic Album:

LP5 — Apparat
No Geography — The Chemical Brothers -- winner
Hi This Is Flume (Mixtape) — Flume
Solace — Rüfüs Du Sol
Weather — Tycho

Contemporary/Instrumental Category

Best Contemporary Instrumental Album:

Ancestral Recall — Christian Scott aTunde Adjuah
Star People Nation — Theo Croker
Beat Music! Beat Music! Beat Music! — Mark Guiliana
Elevate — Lettuce
Mettavolution — Rodrigo y Gabriela -- winner

Lizzo 62nd Annual Grammy Awards - Arrivals
Lizzo arrives at the 62nd annual Grammy Awards at the Staples Center on Sunday, Jan. 26, 2020, in Los Angeles. (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)
Jordan Strauss/Invision/AP

Rock Category

Best Rock Performance:

“Pretty Waste” — Bones UK
“This Land” — Gary Clark Jr. -- winner
“History Repeats” — Brittany Howard
“Woman” — Karen O & Danger Mouse
“Too Bad” — Rival Sons

Best Metal Performance:

“Astorolus – The Great Octopus” — Candlemass ft. Tony Iommi
“Humanicide” — Death Angel
“Bow Down” — I Prevail
“Unleashed” — Killswitch Engage
“7empest” — Tool -- winner

Best Rock Song:

“Fear Inoculum” — Danny Carey, Justin Chancellor, Adam Jones & Maynard James Keenan, Songwriters (Tool)
“Give Yourself A Try” — George Daniel, Adam Hann, Matthew Healy & Ross Macdonald, Songwriters (The 1975)
“Harmony Hall” — Ezra Koenig, Songwriter (Vampire Weekend)
“History Repeats” — Brittany Howard, Songwriter (Brittany Howard)
“This Land” — Gary Clark Jr., Songwriter (Gary Clark Jr.) -- winner

Best Rock Album:

Amo — Bring Me The Horizon
Social Cues — Cage The Elephant -- winner
In The End — The Cranberries
Trauma — I Prevail
Feral Roots — Rival Sons

Ozzy Osbourne Kelly Osbourne 62nd Annual Grammy Awards - Arrivals
Ozzy Osbourne, left, and Kelly Osbourne arrive at the 62nd annual Grammy Awards at the Staples Center on Sunday, Jan. 26, 2020, in Los Angeles. (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)
Jordan Strauss/Invision/AP

Alternative Category

Best Alternative Music Album:

U.F.O.F. — Big Theif
Assume Form — James Blake
i,i — Bon Iver
Father of the Bride — Vampire Weekend -- winner
Anima — Thom Yorke

R&B Category

Best R&B Performance:

“Love Again” — Daniel Caesar & Brandy
“Could’ve Been” — H.E.R. & Bryson Tiller
“Exactly How I Feel” — Lizzo & Gucci Mane
“Roll Some Mo” — Lucky Daye
“Come Home” — Anderson .Paak & André 300 -- winner

Best Traditional R&B Performance:

“Time Today” — BJ The Chicago Kid
“Steady Love” — India.Arie
“Jerome” — Lizzo -- winner
“Real Games” — Lucky Daye
“Built For Love” — PJ Morton & Jazmine Sullivan

Best R&B Song:

“Could’ve Been” — Dernst Emile Ii, David “Swagg R’celious” Harris, H.E.R. & Hue “Soundzfire” Strother, Songwriters (H.E.R. Ft. Bryson Tiller)
“Look At Me Now” — Emily King & Jeremy Most, Songwriters (Emily King)
“No Guidance” — Chris Brown, Tyler James Bryant, Nija Charles, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Michee Patrick Lebrun, Joshua Lewis, Noah Shebib & Teddy Walton, Songwriters (Chris Brown Ft. Drake)
“Roll Some Mo” — David Brown, Dernst Emile Ii & Peter Lee Johnson, Songwriters (Lucky Daye)
“Say So” — Pj Morton, Songwriter (Pj Morton Ft. Jojo) -- winner

Best Urban Contemporary Album:

Apollo XXI — Steve Lacy
Cuz I Love You (Deluxe) — Lizzo -- winner
Overload — Georgia Anne Muldrow
Saturn — Nao
Being Human In Public — Jessie Reyez

Best R&B Album:

1123 — BJ The Chicago Kid
Painted — Lucky Daye
Ella Mai — Ella Mai
Paul — PJ Morton
Ventura — Anderson .Paak -- winner

62nd Annual Grammy Awards - Show
Lauren London, from left, Margaret Boutte, and Samantha Smith accept the award for best rap performance for "Racks in the Middle" on behalf of Nipsey Hussle at the 62nd annual Grammy Awards on Sunday, Jan. 26, 2020, in Los Angeles. (Photo by Matt Sayles/Invision/AP)
Matt Sayles/Invision/AP

Rap Category

Best Rap Performance:

“Middle Child” — J.Cole
“Suge” — DaBaby
“Down Bad” — Dreamville ft. J.I.D, Bas, J. Cole, Earthgang & Young Nudy
“Racks In The Middle” — Nipsey Hussle ft. Roddy Ricch & Hit-boy -- winner
“Clout” — Offset ft. Cardi B

Best Rap/Sung Performance:

“Higher” — DJ Khaled ft. Nipsey Hussle & John Legend -- winner
“Drip Too Hard” — Lil Baby & Funna
“Panini” — Lil Nas X
“Ballin” — Mustard ft. Roddy Ricch
“The London” — Young Thug ft. J. Cole & Travis Scott

Best Rap Song:

“Bad Idea” — Chancelor Bennett, Cordae Dunston, Uforo Ebong & Daniel Hackett, songwriters (Ybn Cordae ft. Chance The Rapper)
“Gold Roses” — Noel Cadastre, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Khristopher Riddick-tynes, William Leonard Roberts Ii, Joshua Quinton Scruggs, Leon Thomas Iii & Ozan Yildirim, songwriters (Rick Ross ft. Drake)
“A Lot” — Jermaine Cole, Dacoury Natche, 21 Savage & Anthony White, songwriters (21 Savage ft. J. Cole) -- winner
“Racks In The Middle” — Ermias Asghedom, Dustin James Corbett, Greg Allen Davis, Chauncey Hollis, Jr. & Rodrick Moore, songwriters (Nipsey Hussle ft. Roddy Ricch & Hit-boy)
“Suge” — Dababy, Jetsonmade & Pooh Beatz, songwriters (Dababy)

Best Rap Album:

Revenge Of The Dreamers III — Dreamville
Championships — Meek Mill
i am > i was — 21 Savage
IGOR — Tyler, The Creator -- winner
The Lost Boy — YBN Cordae

The 58th Annual Grammy Awards - Press Room
Maria Schneider poses with the award for best arrangement, instruments and vocals for "Sue (Or In A Season Of Crime) " and the award for best large jazz ensemble album for "The Thompson Fields" in the press room at the 58th annual Grammy Awards at the Staples Center on Monday, Feb. 15, 2016, in Los Angeles. (Photo by Chris Pizzello/Invision/AP)
Chris Pizzello/Invision/AP

Country Category

Best Country Solo Performance:

“All Your’n” — Tyler Childers
“Girl Goin’ Nowhere” — Ashley McBryde
“Ride Me Back Home” — Willie Nelson -- winner
“God’s Country” — Blake Shelton
“Bring My Flowers Now” — Tanya Tucker

Best Country Duo/Group Performance:

“Brand New Man” — Brooks & Dunn with Luke Combs
“I Don’t Remember Me (Before You)” — Brothers Osborne
“Speechless” — Dan & Shay -- winner
“The Daughters” — Little Big Town
“Common” — Maren Morris ft. Brandi Carlile

Best Country Song:

“Bring My Flowers Now” — Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, Songwriters (Tanya Tucker) -- winner
“Girl Goin’ Nowhere” — Jeremy Bussey & Ashley Mcbryde, Songwriters (Ashley Mcbryde)
“It All Comes Out In The Wash” — Miranda Lambert, Hillary Lindsey, Lori Mckenna & Liz Rose, Songwriters (Miranda Lambert)
“Some Of It” — Eric Church, Clint Daniels, Jeff Hyde & Bobby Pinson, Songwriters (Eric Church)
“Speechless” — Shay Mooney, Jordan Reynolds, Dan Smyers & Laura Veltz, Songwriters (Dan + Shay)

Best Country Album:

Desperate Man — Eric Church
Stronger Than The Truth — Reba McEntire
Interstate Gospel — Pistol Annies
Center Point Road — Thomas Rhett
While I’m Livin’ — Tanya Tucker -- winner

New Age Category

Best New Age Album:

Fairy Dreams — David Arkenstone
Homage To Kindness — David Darling
Wings — Peter Kater -- winner
Verve — Sebastian Plano
Deva — Deva Premal

Jazz Category

Best Improvised Jazz Solo:

“Elsewhere” — Melissa Aldana, soloist
“Sozinho” — Randy Brecker, soloist -- winner
“Tomorrow Is The Question” — Julian Lage, soloist
“The Windup” — Brandford Marsalis, soloist
“Sightseeing” — Christian McBride, soloist

Best Jazz Vocal Album:

Thirsty Ghost — Sara Gazarek
Love & Liberation — Jazzmeia Horn
Alone Together — Catherine Russell
12 Little Spells — Esperanza Spalding -- winner
Screenplay — The Tierney Sutton Band

Best Jazz Instrumental Album:

In The Key Of The Universe — Joey DeFrancesco
The Secret Between The Shadow And The Soul — Branford Marsalis Quartet
Finding Gabriel — Brad Mehldau -- winner
Come What May – Joshua Redman Quartet

Best Jazz Ensemble Album:

Triple Helix — Anat Cohen Tentet
Dancer In Nowhere — Miho Hazama
Hiding Out — Mike Holober & The Gotham Jazz Orchestra
The Omni-american Book Club — Brian Lynch Big Band -- winner
One Day Wonder — Terraza Big Band

Best Latin Jazz Album:

Antidote — Chick Corea & The Spanish Heart Band -- winner
Sorte!: Music By John Finbury — Thalma De Freitas With Vitor Gonçalves, John Patitucci, Chico Pinheiro, Rogerio Boccato & Duduka Da Fonseca
Una Noche Con Rubén Blades — Jazz At Lincoln Center Orchestra With Wynton Marsalis & Rubén Blades
Carib — David Sánchez
Sonero: The Music Of Ismael Rivera — Miguel Zenón

Gospel/Contemporary Christian Music Category

Best Gospel Performance/Song:

“Love Theory”– Kirk Franklin; Kirk Franklin, Songwriter -- winner
“Talkin’ ‘Bout Jesus” — Gloria Gaynor ft. Yolanda Adams; Bryan Fowler, Gloria Gaynor & Chris Stevens, Songwriters
“See The Light” — Travis Greene ft. Jekalyn Carr
“Speak The Name” — Koryn Hawthorne ft. Natalie Grant
“This Is A Move (Live)” — Tasha Cobbs Leonard; Tony Brown, Brandon Lake, Tasha Cobbs Leonard & Nate Moore, Songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song:

“Only Jesus” — Casting Crowns; Mark Hall, Bernie Herms & Matthew West, songwriters
“God Only Knows” — for King & Country & Dolly Parton; Josh Kerr, Jordan Reynolds, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters -- winner
“Haven’t Seen It Yet” — Danny Gokey; Danny Gokey, Ethan Hulse & Colby Wedgeworth, songwriters
“God’s Not Done With You (Single Version)” — Tauren Wells
“Rescue Story” — Zach Williams; Ethan Hulse, Andrew Ripp, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters

Best Gospel Album:

Long Live Love — Kirk Franklin -- winner
Goshen — Donald Lawrence Presents The Tri-City Singers
Tunnel Vision — Gene Moore
Settle Here — William Murphy
Something’s Happening! A Christmas Album — CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Album:

I Know A Ghost — Crowder
Burn The Ships — for King & Country -- winner
Haven’t Seen It Yet — Danny Gokey
The Elements — TobyMac
Holy Roar — Chris Tomlin

Best Roots Gospel Album:

Deeper Roots: Where The Bluegrass
Grows — Steven Curtis Chapman
Testimony — Gloria Gaynor -- winner
Deeper Oceans — Joseph Habedank
His Name Is Jesus — Tim Menzies
Gonna Sing, Gonna Shout (Various Artists) — Jerry Salley, producer

Latin Category

Best Latin Pop Album:

Vida — Luis Fonsi
11:11 — Maluma
Montaner — Ricardo Montaner
#ELDISCO — Alejandro Sanz -- winner
Fantasía — Sebastian Yatra

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album:

X 100PRE — Bad Bunny
Oasis — J Balvin & Bad Bunny
Indestructible — Flor De Toloache
Almadura — iLe
El Mal Querer – Rosalía -- winner

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano):

Caminando — Joss Favela
Percepción — Intocable
Poco A Poco — La Energia Norteña
20 Aniversario — Mariachi Divas De Cindy Shea
De Ayer Para Siempre — Mariachi Los Camperos -- winner

Best Tropical Latin Album:

Opus — Marc Anthony -- winner (tie)
Tiempo Al Tiempo — Luis Enrique + C4 Trio
Candela — Vicente García
Literal — Juan Luis Guerra 4.40
A Journey Through Cuban Music — Aymée Nuviola -- winner (tie)

American Roots Category

Best American Roots Performance:

“Saint Honesty” — Sara Bareilles -- winner
“Father Mountain” — Calexico With Iron & Wine
“I’m On My Way” — Rhiannon Giddens With Francesco Turrisi
“Call My Name” — I’m With Her
“Faraway Look” — Yola

Best American Roots Song:

“Black Myself” — Amythyst Kiah, songwriter (Our Native Daughters)
“Call My Name” — Sarah Jarosz, Aoife O’donovan & Sara Watkins, songwriters (I’m With Her) -- winner
“Crossing To Jerusalem” — Rosanne Cash & John Leventhal, songwriters (Rosanne Cash)
“Faraway Look” — Dan Auerbach, Yola Carter & Pat Mclaughlin, songwriters (Yola)
“I Don’t Wanna Ride The Rails No More” — Vince Gill, songwriter (Vince Gill)

Best Americana Album:

Years To Burn — Calexico And Iron & Wine
Who Are You Now — Madison Cunningham
Oklahoma — Keb’ Mo’ -- winner
Tales Of America — J.S. Ondara
Walk Through Fire — Yola

Best Bluegrass Album:

Tall Fiddler — Michael Cleveland -- winner
Live In Prague, Czech Republic — Doyle Lawson & Quicksilver
Toil, Tears & Trouble — The Po’ Ramblin’ Boys
Royal Traveller — Missy Raines
If You Can’t Stand The Heat — Frank Solivan & Dirty Kitchen

Best Traditional Blues Album:

Kingfish — Christone “Kingfish” Ingram
Tall, Dark & Handsome — Delbert McClinton & Self-made Men -- winner
Sitting On Top Of The Blues — Bobby Rush
Baby, Please Come Home — Jimmie Vaughan
Spectacular Class — Jontavious Willis

Best Contemporary Blues Album:

This Land — Gary Clark Jr. -- winner
Venom & Faith — Larkin Poe
Brighter Days — Robert Randolph & The Family Band
Somebody Save Me — Sugaray Rayford
Keep On — Southern Avenue

Best Folk Album:

My Finest Work Yet — Andrew Bird
Rearrange My Heart — Che Apalache
Patty Griffin — Patty Griffin -- winner
Evening Machines — Gregory Alan Isakov
Front Porch — Joy Williams

Best Regional Roots Music Album:

Kalawai’anui — Amy Hānaiali’i
When It’s Cold – Cree Round Dance Songs — Northern Cree
Good Time — Ranky Tanky -- winner
Recorded Live At The 2019 New Orleans Jazz & Heritage Festival — Rebirth Brass Band
Hawaiian Lullaby (Various Artists) — Imua Garza & Kimié Miner, Producers

Reggae Category

Best Reggae Album:

Rapture — Koffee -- winners
As I Am — Julian Marley
The Final Battle: Sly & Robbie Vs. Roots Radics — Sly & Robbie & Roots Radics
Mass Manipulation — Steel Pulse
More Work To Be Done — Third World

World Music Category

Best World Music Album:

Gece — Altin Gün
What Heat — Bokanté & Metropole Orkest Conducted By Jules Buckley
African Giant — Burna Boy
Fanm D’ayiti — Nathalie Joachim With Spektral Quartet
Celia — Angelique Kidjo -- winner

Children's Category

Best Children’s Music Album:

Ageless Songs For The Child Archetype — Jon Samson -- winner
Flying High! — Caspar Babypants
I Love Rainy Days — Daniel Tashian
The Love — Alphabet Rockers
Winterland — The Okee Dokee Brothers

Spoken Word Category

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling):

Beastie Boys Book (Various Artists) — Michael Diamond, Adam Horovitz, Scott Sherratt & Dan Zitt, producers
Becoming — Michelle Obama -- winner
I.V. Catatonia: 20 Years As A Two-Time Cancer Survivor — Eric Alexandrakis
Mr. Know-It-All — John Waters
Sekou Andrews & The String Theory — Sekou Andrews & The String Theory

Comedy Category

Best Comedy Album:

Quality Time — Jim Gaffigan
Relatable — Ellen Degeneres
Right Now — Aziz Ansari
Son Of Patricia — Trevor Noah
Sticks & Stones — Dave Chappelle -- winner

Musical Theater Category

Best Musical Theater Album:

Ain’t Too Proud: The Life And Times Of The Temptations — Saint Aubyn, Derrick Baskin, James Harkness, Jawan M. Jackson, Jeremy Pope & Ephraim Sykes, principal soloists; Scott M. Riesett, producer (Original Broadway Cast)
Hadestown — Reeve Carney, André De Shields, Amber Gray, Eva Noblezada & Patrick Page, principal soloists; Mara Isaacs, David Lai, Anaïs Mitchell & Todd Sickafoose, producers (Anaïs Mitchell, composer & lyricist) (Original Broadway Cast) -- winner
Moulin Rouge! The Musical — Danny Burstein, Tam Mutu, Sahr Ngaujah, Karen Olivo & Aaron Tveit, principal soloists; Justin Levine, Baz Luhrmann, Matt Stine & Alex Timbers, producers (Original Broadway Cast)
The Music Of Harry Potter And The Cursed Child – In Four Contemporary Suites — Imogen Heap, producer; Imogen Heap, composer (Imogen Heap)
Oklahoma! — Damon Daunno, Rebecca Naomi Jones, Ali Stroker, Mary Testa & Patrick Vaill, principal soloists; Daniel Kluger & Dean Sharenow, producers (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2019 Broadway Cast)

Music for Visual Media Category

Best Compilation Soundtrack For Visual Media:

The Lion King: The Songs — (Various Artists)
Quentin Tarantino’s Once Upon A Time In Hollywood — (Various Artists)
Rocketman — Taron Egerton
Spider-man: Into The Spider-Verse — (Various Artists)
A Star Is Born — Lady Gaga & Bradley Cooper -- winner

Best Score Soundtrack For Visual Media:

Avengers: Endgame — Alan Silvestri, composer
Chernobyl — Hildur Guðnadóttir, composer -- winner
Game Of Thrones: Season 8 — Ramin Djawadi, composer
The Lion King — Hans Zimmer, composer
Mary Poppins Returns — Marc Shaiman, composer

Best Song Written For Visual Media:

“The Ballad Of The Lonesome Cowboy” — Randy Newman, songwriter (Chris Stapleton); Track from: “Toy Story 4”
“Girl In The Movies” — Dolly Parton & Linda Perry, songwriters (Dolly Parton); Track from: “Dumplin’”
“I’ll Never Love Again (Film Version)” — Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey & Aaron Raitiere, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper); Track from: A Star Is Born -- winner
“Spirit” — Beyoncé Knowles-Carter, Timothy McKenzie & Ilya Salmanzadeh, songwriters (Beyoncé); Track from: “The Lion King”
“Suspirium” — Thom Yorke, songwriter (Thom Yorke); Track from: “Suspiria”

Composing/Arranging

Best Instrumental Composition:

“Begin Again” — Fred Hersch, composer (Fred Hersch & The WDR Big Band Conducted By Vince Mendoza)
“Crucible For Crisis” — Brian Lynch, composer (Brian Lynch Big Band)
“Love, A Beautiful Force” — Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)
“Star Wars: Galaxy’s Edge Symphonic Suite” — John Williams, composer (John Williams) -- winner
“Walkin’ Funny” — Christian McBride, composer (Christian McBride)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella:

“Blue Skies” — Kris Bowers, arranger (Kris Bowers)
“Hedwig’s Theme” — John Williams, arranger (Anne-Sophie Mutter & John Williams)
“La Novena” — Emilio Solla, arranger (Emilio Solla Tango Jazz Orchestra)
“Love, A Beautiful Force” — Vince Mendoza, arranger (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)
“Moon River” — Jacob Collier, arranger (Jacob Collier) -- winner

Best Arrangement, Instruments and Vocals:

“All Night Long” — Jacob Collier, arranger (Jacob Collier Featuring Jules Buckley, Take 6 & Metropole Orkest) -- winner
“Jolene” — Geoff Keezer, arranger (Sara Gazarek)
“Marry Me A Little” — Cyrille Aimée & Diego Figueiredo, arrangers (Cyrille Aimée)
“Over The Rainbow” — Vince Mendoza, arranger (Trisha Yearwood)
“12 Little Spells (Thoracic Spine)” — Esperanza Spalding, arranger (Esperanza Spalding)

Package

Best Recording Package:

Anónimas & Resilientes — Luisa María Arango, Carlos Dussan, Manuel García-Orozco & Juliana Jaramillo-Buenaventura, art directors (Voces Del Bullerengue)
Chris Cornell — Barry Ament, Jeff Ament, Jeff Fura & Joe Spix, art directors (Chris Cornell) -- winner

Hold That Tiger — Andrew Wong & Fongming Yang, art directors (The Muddy Basin Ramblers)
i,i — Aaron Anderson & Eric Timothy Carlson, art directors (Bon Iver)
Intellexual — Irwan Awalludin, art director (Intellexual)

Best Boxed or Special Limited Edition Package:

Anima — Stanley Donwood & Tchocky, art directors (Thom Yorke)
Gold In Brass Age — Amanda Chiu, Mark Farrow & David Gray, art directors (David Gray)
1963: New Directions — Josh Cheuse, art director (John Coltrane)
The Radio Recordings 1939–1945 — Marek Polewski, art director (Wilhelm Furtwängler & Berliner Philharmoniker)
Woodstock: Back To The Garden – The Definitive 50th Anniversary Archive — Masaki Koike, art director (Various Artists) -- winner

Notes

Best Album Notes:

The Complete Cuban Jam Sessions — Judy Cantor-Navas, album notes writer (Various Artists)
The Gospel According To Malaco — Robert Marovich, album notes writer (Various Artists)
Pedal Steel + Four Corners — Brendan Greaves, album notes writer (Terry Allen And The Panhandle Mystery Band)
Pete Seeger: The Smithsonian Folkways Collection — Jeff Place, album notes writer (Pete Seeger)
Stax ’68: A Memphis Story — Steve Greenberg, album notes writer (Various Artists) -- winner

Historical

Best Historical Album:

The Girl From Chickasaw County – The Complete Capitol Masters — Andrew Batt & Kris Maher, compilation producers; Simon Gibson, mastering engineer (Bobbie Gentry)
The Great Comeback: Horowitz At Carnegie Hall — Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Jennifer Nulsen, mastering engineers (Vladimir Horowitz)
Kankyo Ongaku: Japanese Ambient, Environmental & New Age Music 1980-1990 — Spencer Doran, Yosuke Kitazawa, Douglas Macgowan & Matt Sullivan, compilation producers; John Baldwin, mastering engineer (Various Artists)
Pete Seeger: The Smithsonian Folkways Collection — Jeff Place & Robert Santelli, compilation producers; Pete Reiniger, mastering engineer (Pete Seeger) -- winner
Woodstock: Back To The Garden – The Definitive 50th Anniversary Archive — Brian Kehew, Steve Woolard & Andy Zax, compilation producers; Dave Schultz, mastering engineer, Brian Kehew, restoration engineer (Various Artists)

Production, Non-Classical

Best Engineered Album, Non-Classical:

All These Things — Tchad Blake, Adam Greenspan & Rodney Shearer, engineers; Bernie Grundman, mastering engineer (Thomas Dybdahl)
Ella Mai — Chris “Shaggy” Ascher, Jaycen Joshua & David Pizzimenti, engineers; Chris Athens, mastering engineer (Ella Mai)
Run Home Slow — Paul Butler & Sam Teskey, engineers; Joe Carra, mastering engineer (The Teskey Brothers)
Scenery — Tom Elmhirst, Ben Kane & Jeremy Most, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Emily King)
When We All Fall Asleep, Where Do We Go? — Rob Kinelski & Finneas O’Connell, engineers; John Greenham, mastering engineer (Billie Eilish) -- winner

Producer Of The Year, Non-Classical:

Jack Antonoff
Dan Auerbach
John Hill
Finneas -- winner
Ricky Reed

Best Remixed Recording:

“I Rise (Tracy Young’s Pride Intro Radio Remix)” — Tracy Young, remixer (Madonna) -- winner
“Mother’s Daughter (Wuki Remix)” — Wuki, remixer (Miley Cyrus)
“The One (High Contrast Remix)”– Lincoln Barrett, remixer (Jorja Smith)
“Swim (Ford. Remix)” — Luc Bradford, remixer (Mild Minds)
“Work It (Soulwax Remix)” — David Gerard C Dewaele & Stephen Antoine C Dewaele, remixers (Marie Davidson)

Production, Immersive Audio

Best Immersive Audio Album:

Chain Tripping — Luke Argilla, immersive audio engineer; Jurgen Scharpf, immersive audio mastering engineer; Jona Bechtolt, Claire L. Evans & Rob Kieswetter, immersive audio producers (Yacht)
Kverndokk: Symphonic Dances — Jim Anderson, immersive audio engineer; Robert C. Ludwig, immersive audio mastering engineer; Ulrike Schwarz, immersive audio producer (Ken-David Masur & Stavanger Symphony Orchestra)
Lux — Morten Lindberg, immersive audio engineer; Morten Lindberg, immersive audio mastering engineer; Morten Lindberg, immersive audio producer (Anita Brevik, Trondheimsolistene & Nidarosdomens Jentekor) -- winner
The Orchestral Organ — Keith O. Johnson, immersive audio engineer; Keith O. Johnson, immersive audio mastering engineer; Marina A. Ledin & Victor Ledin, immersive audio producers (Jan Kraybill)
The Savior — Bob Clearmountain, immersive audio engineer; Bob Ludwig, immersive audio mastering engineer; Michael Marquart & Dave Way, immersive audio producers (A Bad Think)

Production, Classical

Best Engineered Album, Classical:

Aequa – Anna Thorvaldsdóttir — Daniel Shores, engineer; Daniel Shores, mastering engineer (International Contemporary Ensemble)
Bruckner: Symphony No. 9 — Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
Rachmaninoff – Hermitage Piano Trio — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Hermitage Piano Trio)
Riley: Sun Rings — Leslie Ann Jones, engineer; Robert C. Ludwig, mastering engineer (Kronos Quartet) -- winner
Wolfe: Fire In My Mouth — Bob Hanlon & Lawrence Rock, engineers; Ian Good & Lawrence Rock, mastering engineers (Jaap Van Zweden, Francisco J. Núñez, Donald Nally, The Crossing, Young People’s Chorus Of NY City & New York Philharmonic)

Producer Of The Year, Classical:

Blanton Alspaugh -- winner
James Ginsburg
Marina A. Ledin, Victor Ledin
Morten Lindberg
Dirk Sobotka

Music Video/Film

Best Music Video:

“We’ve Got To Try” — The Chemical Brothers, Ellie Fry, video director; Ninian Doff, video producer
“This Land” — Gary Clark Jr., Savanah Leaf, video director; Alicia Martinez, video producer
“Cellophane” — FKA twigs, Andrew Thomas Huang, video director; Alex Chamberlain, video producer
“Old Town Road (Official Movie)” — Lil Nas X & Billy Ray Cyrus, Calmatic, video director; Candice Dragonas, Melissa Larsen & Saul Levitz, video producers -- winner
“Glad He’s Gone” — Tove Lo,  Vania Heymann & Gal Muggia, video directors; Natan Schottenfels, video producer

Best Music Film:

HOMECOMING — Beyoncé, Beyoncé Knowles-Carter & Ed Burke, video directors; Dora Melissa Vargas, video producer -- winner
Remember My Name — David Crosby, A.J. Eaton, video director; Cameron Crowe, Michele Farinola & Greg Mariotti, video producers
Birth Of The Cool — Miles Davis, Stanley Nelson, video director; Nicole London, video producer
Shangri-la — Various Artists,Morgan Neville, video director; Emma Baiada, video producer
Anima — Thom Yorke, Paul Thomas Anderson, video director; Paul Thomas Anderson, Erica Frauman & Sara Murphy, video producers

Check out the full list of Grammy winners hereThe Associated Press contributed.