LINKEDINCOMMENTMORE

BOYS BASKETBALL

1A Northeast District 7

Semifinal

Clarkston 65, West Valley (Spokane) 47

Pullman 72, Colville 45

1A Southwest District 4

Consolation Semifinal

Hoquiam 62, Elma 44

Kalama 49, King's Way Christian School 47

1A Yakima Valley District 5

Consolation Semifinal

Columbia (Burbank) 48, Connell 35

Naches Valley 64, Highland 34

1B North Central District 6

Semifinal

Entiat 65, Moses Lake Christian Academy 36

Soap Lake 45, Pateros 36

1B Tri-District

Consolation Semifinal

Lummi 67, Northwest Yeshiva 60, OT

Semifinal

Neah Bay 56, Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 45

Tulalip Heritage 86, Shorewood Christian 55

2A Northwest District 1

Consolation Semifinal

Anacortes 58, Sedro-Woolley 48

Sehome 60, Archbishop Murphy 53

2A Southwest District 4

Consolation

River Ridge 73, Centralia 67

Tumwater 57, Capital 49

2A Yakima Valley District 5

Consolation Semifinal

Wapato 81, East Valley (Yakima) 67

Championship

Grandview 69, Ephrata 65

3A Sea King District 2

Semifinal

Eastside Catholic 55, Bellevue 47

Rainier Beach 64, O'Dea 57

4A Columbia Basin League

First Round

Moses Lake 63, Davis 52

Wenatchee 45, Eastmont 35

4A Northwest District 1

Consolation Championship

Edmonds-Woodway 66, Snohomish 57

4A Sea-King District 2

Consolation Final

Bothell 50, Roosevelt 45

4A South Puget Sound League

Consolation

Battle Ground 69, Emerald Ridge 54

South Kitsap 66, Curtis 57

4A Southwest District 4

Kentridge 65, Bellarmine Prep 52

Todd Beamer 59, Stadium 46

GIRLS BASKETBALL

1A North Central District 6

Consolation

Mabton 64, Connell 38

1A Tri-District

Blaine 60, Eatonville 44

Second Round

Cascade Christian 39, University Prep 32

King's 66, Port Townsend 14

1A Yakima Valley District 5

Consolation

Zillah 58, Columbia (Burbank) 46

1B North Central District 6

First Round

Waterville 40, Entiat 36

Championship

Pateros 41, Moses Lake Christian Academy 29

1B Tri-District

Consolation Semifinal

Evergreen Lutheran 40, Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 39

Tulalip Heritage 65, Shorewood Christian 38

Semifinal

Mount Vernon Christian 49, Shoreline Christian 28

Neah Bay 70, Muckleshoot Tribal School 40

2B Southwest District 4

Consolation Semifinal

Napavine 62, Willapa Valley 49

Wahkiakum 54, Pe Ell 35

2B Western Bi-District

Semifinal

Bear Creek School 52, Orcas Island 32

LaConner 43, Crosspoint Academy 42

3A Sea King District 2

Semifinal

Bellevue 61, Blanchet 56

Cleveland 57, Mercer Island 31

4A Northwest District 1

Consolation

Edmonds-Woodway 57, Monroe 52

4A Sea-King District 2

Third Place

Eastlake 66, Woodinville 60

4A South Puget Sound League

Consolation

Kentwood 32, Kentridge 29

Puyallup 58, Tahoma 55

4A West Central District 3

Semifinal

Mt. Rainier 65, Skyview 61

Todd Beamer 60, Bellarmine Prep 53

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://www.king5.com/story/sports/high-school/2014/08/05/13392634/