LINKEDINCOMMENTMORE

BOYS BASKETBALL
Central Valley 60, Gonzaga Prep 53
Decatur 60, Hazen 50
East Valley (Yakima) 56, Prosser 46
Evergreen (Vancouver) 64, Union 60
Franklin Pierce 82, Clover Park 42
Kennewick 45, Southridge 44
Kentwood 53, Emerald Ridge 52
Lakes 57, Kennedy 34
Port Townsend 44, Seattle Christian 33
Renton 65, White River 60
Richland 62, Walla Walla 60
Steilacoom 67, Lindbergh 62, OT
Taholah 61, Columbia Adventist Academy 59
Thomas Jefferson 53, Bethel 51
Wenatchee 57, Davis 43
1A District 6/7
Consolation
Cashmere 74, Medical Lake 45
Chewelah 55, Riverside 47
Semifinal
Brewster 48, Lakeside (Nine Mile Falls) 35
Okanogan 71, Chelan 46
1A Northwest District 1
Third Place
Mount Baker 66, Blaine 62
Championship
Lynden Christian 61, King's 52
1A Southwest District 4
Consolation
LaCenter 53, Montesano 49
Tenino 51, Forks 37
Semifinal
Kalama 57, Hoquiam 49
Toledo 58, Woodland 50
1A Yakima Valley District 5
Consolation
Connell 49, River View 46
Semifinal
Granger 42, Kiona-Benton 39
Zillah 71, Naches Valley 54
1B Northeast District 7
Consolation
Valley Christian 55, Republic 37
Semifinal
Odessa-Harrington 60, Cusick 52
Wellpinit 54, Selkirk 45
1B Southeast District 9
Semifinal
Pomeroy 72, Colton 52
1B Tri-District
First Round
Evergreen Lutheran 70, Mount Vernon Christian 51
Muckleshoot Tribal School 56, Clallam Bay 39
Shorewood Christian 59, Grace Academy 37
2A Southwest District 4
First Round
Capital 69, Hockinson 53
Mark Morris 58, Centralia 46
River Ridge 54, Washougal 51
W. F. West 78, Tumwater 60
2B Southeast District 9
St. George's 70, Reardan 35
First Round
Lind-Ritzville/Sprague 80, Asotin 57
Northwest Christian (Colbert) 73, Walla Walla Academy 46
2B Southwest District 4
Quarterfinal
Adna 56, Raymond 38
Morton/White Pass 82, Mossyrock 35
North Beach 33, Onalaska 32
Winlock 58, Willapa Valley 51
2B Yakima Valley District 5
First Round
Bridgeport 48, Kittitas 45
3A Northwest District 1
Consolation
Shorecrest 56, Ferndale 4
Shorewood 77, Marysville-Getchell 45
Semifinal
Mountlake Terrace 64, Oak Harbor 32
Stanwood 62, Glacier Peak 8
3A Sea King District 2
First Round
Bellevue 67, Bainbridge 48
Eastside Catholic 55, Mount Si 50
O'Dea 63, Nathan Hale 47
Seattle Prep 79, Liberty 51
GIRLS BASKETBALL
Auburn Mountainview 44, Kennedy 39
Bonney Lake 57, Hazen 28
Davis 45, Wenatchee 42
Lewis and Clark 63, Ferris 48
Mead 69, Gonzaga Prep 56
Moses Lake 65, Eisenhower 44
Port Townsend 52, Charles Wright Academy 49
Sumner 50, Renton 47, 2OT
Taholah 61, Columbia Adventist Academy 33
Tahoma 52, Bethel 49
Union 56, Skyview 44
White River 56, Washington 21
1A District 6/7
Consolation
Lakeside (Nine Mile Falls) 50, Newport 27
Riverside 54, Freeman 46
1A Northwest District 1
Third Place
Blaine 51, Nooksack Valley 40
Championship
Lynden Christian 45, King's 18
1A Yakima Valley District 5
Consolation
Granger 52, River View 21
Mabton 43, Kiona-Benton 34
Semifinal
Zillah 47, Connell 41
1B Northeast District 7
Consolation
Columbia (Hunters) 47, Odessa-Harrington 29
Wellpinit 58, Selkirk 28
Semifinal
Republic 56, Almira/Coulee-Hartline 52
Wilbur-Creston 49, Cusick 43
1B Tri-District
First Round
Evergreen Lutheran 48, Grace Academy 47
2A Northwest District 1
First Round
Archbishop Murphy 47, Lynden 43
Cedarcrest 56, Bellingham 27
Sehome 54, Lake Washington 53
2A West Central District
Fife 42, Foster 36
2B Eastern Bi-District
First Round
DeSales 38, Lind-Ritzville 21
Northwest Christian (Colbert) 62, Asotin 34
2B Southwest District 4
Second Round
Morton/White Pass 43, Wahkiakum 32
Napavine 35, Raymond 31
Onalaska 61, South Bend 35
Pe Ell 45, Toutle Lake 28
3A Sea King District 2
First Round
Franklin 58, Lakeside (Seattle) 46
Juanita 53, Bainbridge 47
4A Northwest District 1
Consolation
Monroe 49, Edmonds-Woodway 36
Semifinal
Lynnwood 45, Lake Stevens 36
4A Sea-King District 2
Consolation
Ballard 62, Woodinville 56
Semifinal
Skyline 47, Newport 33

Read or Share this story: http://www.king5.com/story/sports/high-school/2014/08/03/13221082/