LINKEDINCOMMENTMORE

BOYS BASKETBALL
Wishkah Valley 51, Lyle-Wishram 49
1A Tri-District
Play-In

Port Townsend 43, Blaine 42
1B North Central District 6
Semifinal

Moses Lake Christian Academy 49, Waterville 48
1B Southeast District 9
Consolation

Garfield-Palouse 54, Touchet 44
Rosalia 61, Colton 49
1B Tri-District
First Round

Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 73, Shorewood Christian 67
Evergreen Lutheran 40, Lummi 37
Neah Bay 70, Muckleshoot Tribal School 45
Tulalip Heritage 71, Christian Faith 63
2B North Central District 6
Semifinal

Soap Lake 68, Pateros 64, 2OT
2B Yakima Valley District 5
Second Round

Liberty Bell 41, Manson 38
Riverside Christian 55, Bridgeport 35
3A Big 9/GSL Regionals
First Round

Hanford 69, Mt. Spokane 66
Rogers (Spokane) 56, Kamiakin 49
Shadle Park 57, Sunnyside 40
University 67, Kennewick 31
3A Sea King District 2
Second Round

Franklin 68, Bellevue 65
Lakeside (Seattle) 50, Seattle Prep 48
Mercer Island 44, O'Dea 42
Rainier Beach 62, Eastside Catholic 43
3A Yakima Valley District 5
First Round

Grandview 53, Ephrata 41
Wapato 62, East Valley (Yakima) 38
4A Greater Spokane District 8
Second Place

Gonzaga Prep 50, Ferris 44
4A Northwest District 1
Edmonds-Woodway 59, Lake Stevens 38
Consolation Semifinal
Mount Vernon 70, Monroe 53
4A Sea-King District 2
Consolation Semifinal

Inglemoor 75, Issaquah 60
Newport 61, Ballard 55
GIRLS BASKETBALL
Yakama Tribal 65, Wishkah Valley 22
1A Southwest District 4
Consolation

LaCenter 45, Rainier 40
Rochester 44, Elma 33
Semifinal
Castle Rock 46, Hoquiam 32
Montesano 45, Woodland 26
1B North Central District 6
First Round

Moses Lake Christian Academy 40, Entiat 16
Pateros 39, Soap Lake 16
1B Southeast District 9
Consolation

Garfield-Palouse 49, Rosalia 33
St. John-Endicott 60, Touchet 43
1B Tri-District
First Round

Mount Vernon Christian 47, Lopez 26
Neah Bay 59, Muckleshoot Tribal School 43
Shoreline Christian 55, Mt. Rainier Lutheran 38
Tulalip Heritage 55, Evergreen Lutheran 20
2A Northeast District 7
First Round

Cheney 35, Colville 33
East Valley (Spokane) 73, Clarkston 47
2A Southwest District 4
Consolation

Centralia 64, Washougal 61, OT
Hockinson 49, Aberdeen 38
Semifinal
Mark Morris 60, River Ridge 48
W. F. West 48, Black Hills 39
2A West Central District 3
First Round

North Kitsap 55, Franklin Pierce 43
Olympic 42, Fife 23
Renton 53, Kingston 26
2B Eastern Bi-District
First Round

LaConner 52, Tacoma Baptist 28
2B Southwest District 4
Consolation

North Beach 52, South Bend 50
Raymond 51, Mossyrock 36
Toutle Lake 67, Willapa Valley 40
Wahkiakum 50, Northwest Christian (Lacey) 39
2B Yakima Valley District 5
Second Round

Riverside Christian 69, Lake Roosevelt 49
White Swan 68, Oroville 31
3A Big 9/GSL Regionals
First Round

Kamiakin 70, North Central 48
Kennewick 61, Mt. Spokane 50
Shadle Park 83, Sunnyside 64
University 45, Hanford 40
3A Sea King District 2
First Round

Bellevue 62, Franklin 44
Cleveland 62, Juanita 30
Mercer Island 38, West Seattle 32
Seattle Prep 52, Holy Names 46
3A SPSL-Seamont Sub District
First Round

Auburn Mountainview 53, Mountain View 48
Bonney Lake 33, Timberline 31
Kelso 62, Lincoln 57
Kennedy 66, Mount Tahoma 60
3A West Central District 3
First Round

Bremerton 42, Lindbergh 28
4A Greater Spokane District 8
Second Place

Gonzaga Prep 38, Lewis and Clark 35
4A Northwest District 1
Consolation

Lake Washington 50, Bellingham 45, OT
Lynden 50, Sultan 26
Consolation Semifinal
Shorewood 54, Ferndale 52
Stanwood 47, Shorecrest 39
Semifinal
Burlington-Edison 55, Archbishop Murphy 37
Cedarcrest 37, Sehome 29
4A Sea-King District 2
Consolation Semifinal

Eastlake 54, Issaquah 46
Newport 53, Ballard 43
4A South Puget Sound League
First Round

Bellarmine Prep 41, Rogers (Puyallup) 39
Federal Way 52, Auburn Riverside 44
Kentwood 54, Skyview 53
Mt. Rainier 61, Camas 38
Puyallup 50, Central Kitsap 37
Todd Beamer 52, Gig Harbor 24
Union 52, Kentridge 44
Yelm 47, Tahoma 25

Read or Share this story: http://www.king5.com/story/sports/2014/08/03/13222610/