LINKEDINCOMMENTMORE

BOYS BASKETBALL
Bellarmine Prep 62, Yelm 32
Clover Park 47, Foster 30
Foss 55, Shelton 31
Franklin Pierce 61, Lindbergh 53
Olympia 55, Central Kitsap 54
Renton 57, Sumner 52
Timberline 54, North Thurston 41
White River 48, Steilacoom 37
1B Northeast District 7
First Round
Cusick 74, Valley Christian 60
Odessa-Harrington 51, Republic 43
Selkirk 60, Almira/Coulee-Hartline 54
Wellpinit 75, Northport 38
1B Northwest District 1
Semifinal
Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 90, Tulalip Heritage 76
Lummi 63, Mount Vernon Christian 50
2B Eastern Bi-District
Play-In
Auburn Adventist Academy 71, Concrete 57
3A Northwest District 1
First Round
Glacier Peak 64, Ferndale 40
Mountlake Terrace 68, Marysville-Getchell 38
Oak Harbor 54, Shorewood 49
Stanwood 63, Shorecrest 34
GIRLS BASKETBALL
Central Kitsap 61, Olympia 38
Mount Tahoma 63, Lincoln 52
North Thurston 50, Timberline 48
River Ridge 42, Tumwater 29
South Kitsap 51, Stadium 40
Yelm 54, Bellarmine Prep 45
1A Northwest District 1
Consolation
Mount Baker 55, Friday Harbor 40
South Whidbey 43, Coupeville 36
Semifinal
King's 33, Blaine 32
Lynden Christian 43, Nooksack Valley 37
1B Northwest District 1
Semifinal
Mount Vernon Christian 49, Grace Academy 37
Tulalip Heritage 42, Shoreline Christian 41
1B Southeast District 9
First Round
Rosalia 48, Touchet 41
St. John-Endicott 57, Garfield-Palouse 24
2B Southwest District 4
First Round
Napavine 66, North Beach 29
Onalaska 40, Mossyrock 13
Toutle Lake 41, Northwest Christian (Lacey) 22
Wahkiakum 52, Willapa Valley 45, OT
3A West Central District 3
Enumclaw 51, Auburn Mountainview 33
Lakes 42, Kennedy 30
4A Northwest District 1
Arlington 49, Kamiak 35
Lake Stevens 55, Edmonds-Woodway 44
Lynnwood 55, Monroe 35
Snohomish 39, Jackson 34
4A Sea-King District 2
First Round
Inglemoor 51, Ballard 40
Issaquah 40, Woodinville 37
Newport 46, Eastlake 37
Skyline 76, Bothell 44

Read or Share this story: http://www.king5.com/story/sports/high-school/2014/08/03/13220236/