LINKEDINCOMMENTMORE

BOYS BASKETBALL
Anacortes 59, Squalicum 52
Bear Creek School 75, Chief Leschi 38
Bethel 47, Emerald Ridge 39
Brewster 55, Quincy 43
Bridgeport 62, Manson 61
Camas 42, Battle Ground 40
Capital 62, W. F. West 49
Cascade Christian 57, Seattle Christian 48
Cedar Park Christian (Bothell) 73, Chimacum 28
Central Valley 72, Ferris 54
Centralia 65, Aberdeen 54
Chelan 54, Tonasket 34
Clarkston 70, West Valley (Spokane) 63
Colville 58, Deer Park 57
Entiat 60, Waterville 57
Evergreen Lutheran 72, Shorewood Christian 65
Fort Vancouver 41, Prairie 39
Gonzaga Prep 70, Rogers (Spokane) 57
Grandview 70, Prosser 67
Hanford 47, Kamiakin 46
Kingston 70, Klahowya 33
Lynden 66, Sedro-Woolley 47
Mead 57, Mt. Spokane 40
Mt. Rainier Lutheran 51, Rainier Christian 44
Olympic 70, North Kitsap 64
Pateros 55, Mansfield 42
Port Townsend 48, Port Angeles 42
Pullman 67, East Valley (Spokane) 54
Rainier 38, Oregon Episcopal, Ore. 33
River Ridge 74, Tumwater 59
Riverside Christian 74, Kittitas 41
Seattle Academy 52, Eastside Prep 11
Seattle Lutheran 54, Crosspoint Academy 45
Sehome 69, Burlington-Edison 64
Selah 77, Othello 56
Sequim 65, Bremerton 56
Shadle Park 43, North Central 34
Southridge 74, Kennewick 69
Toppenish 58, East Valley (Yakima) 51
Union 72, Evergreen (Vancouver) 52
University 61, Lewis and Clark 46
Vashon Island 52, Charles Wright Academy 41
Walla Walla 58, Chiawana 5
Wapato 72, Ephrata 47
Washougal 59, R.A. Long 57
West Valley (Yakima) 64, Ellensburg 54
1A Northwest District 1
First Round

King's 58, Friday Harbor 31
Lynden Christian 70, Coupeville 19
Meridian 59, South Whidbey 42
Mount Baker 65, Blaine 64
1B Northwest District 1
Consolation

Grace Academy 59, Highland Christian Prep 22
Shoreline Christian 51, Lopez 35
3A Metro League
First Round

Eastside Catholic 64, Bainbridge 28
Lakeside (Seattle) 68, Seattle Prep 63
O'Dea 61, Nathan Hale 36
Rainier Beach 91, Franklin 69
3A Sea King District 2
Semifinal

Bellevue 78, Mount Si 50
Mercer Island 56, Liberty 25
4A Northwest District 1
First Round

Arlington 63, Mariner 51
Edmonds-Woodway 63, Monroe 51
Jackson 72, Lake Stevens 36
Mount Vernon 100, Kamiak 82
4A Sea-King District 2
First Round

Ballard 55, Inglemoor 52
Bothell 91, Newport 86
Garfield 80, Woodinville 39
Issaquah 48, Eastlake 40
GIRLS BASKETBALL
Anacortes 43, Squalicum 36
Auburn Riverside 59, Kentwood 49
Bremerton 57, Sequim 23
Bridgeport 30, Manson 29
Burlington-Edison 58, Sehome 33
Camas 33, Battle Ground 28
Cashmere 56, Omak 32
Cedar Park Christian (Bothell) 73, Chimacum 28
Central Valley 63, Ferris 60
Centralia 63, Aberdeen 54
Colton 82, Pomeroy 26
Colville 36, Deer Park 19
Crosspoint Academy 46, Seattle Lutheran 23
Ellensburg 58, West Valley (Yakima) 32
Entiat 61, Waterville 37
Evergreen (Vancouver) 58, Union 47
Evergreen Lutheran 58, Shorewood Christian 36
Forest Ridge 29, Bush 23
Gonzaga Prep 67, Rogers (Spokane) 11
Grandview 61, Prosser 39
Hanford 61, Kamiakin 59
Kelso 48, Hudson's Bay 23
Kennewick 47, Southridge 33
Klahowya 52, Kingston 32
Lynden 61, Sedro-Woolley 34
Mead 62, Mt. Spokane 45
Mt. Rainier Lutheran 48, Rainier Christian 17
Northwest Yeshiva 60, Puget Sound Adventist 48
Okanogan 47, Cascade (Leavenworth) 41
Olympic 62, North Kitsap 48
Overlake School 32, Annie Wright 16
Port Angeles 51, Port Townsend 35
Pullman 65, East Valley (Spokane) 51
Richland 68, Pasco 39
Riverside Christian 65, Kittitas 28
Seattle Academy 49, Eastside Prep 2
Selah 66, Othello 28
Shadle Park 52, North Central 45
Skyview 58, Heritage 29
Toppenish 45, East Valley (Yakima) 36
University 52, Lewis and Clark 49
University Prep 39, Northwest School 7
W. F. West 61, Capital 43
Wapato 73, Ephrata 40
West Valley (Spokane) 55, Clarkston 51
1A Northeast District 7
Fourth Place

Riverside 47, Medical Lake 35
Third Place
Newport 52, Kettle Falls 25
Championship
Lakeside (Nine Mile Falls) 37, Freeman 36
1A Southwest District 4
Play-In

LaCenter 46, Forks 43
Montesano 44, Ilwaco 42
Rainier 43, Stevenson 29
Rochester 49, Kalama 39
1A Yakima Valley District 5
First Round

Columbia (Burbank) 51, Granger 42
Connell 56, Mabton 54
La Salle 53, River View 19
Zillah 52, Kiona-Benton 42
1B Northeast District 7
First Round

Almira/Coulee-Hartline 60, Selkirk 38
Cusick 72, Odessa-Harrington 39
Republic 42, Wellpinit 29
Wilbur-Creston 57, Columbia (Hunters) 33
1B Northwest District 1
Consolation

Lopez 52, Highland Christian Prep 24
Lummi 50, Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 45
3A Kingco League
Semifinal

Bellevue 63, Liberty 38
Mercer Island 54, Juanita 43
3A Metro League
First Round

Bainbridge 46, Lakeside (Seattle) 45
Cleveland 76, West Seattle 36
Franklin 51, Blanchet 45
Seattle Prep 52, Holy Names 42
3A Northwest District 1
Everett 55, Shorewood 46
Ferndale 54, Shorecrest 35
Glacier Peak 52, Marysville-Pilchuck 30
Stanwood 71, Meadowdale 66

Read or Share this story: http://www.king5.com/story/sports/high-school/2014/08/03/13219960/