LINKEDINCOMMENTMORE

BOYS BASKETBALL
Bainbridge 62, Mount Si 47
Brewster 80, Lakeside (Nine Mile Falls) 71
Cedar Park Christian (Bothell) 63, Vashon Island 52
Central Valley 63, Mead 48
Davis 73, Wenatchee 61
Ferris 55, Gonzaga Prep 54
Franklin 49, Liberty 44
Garfield-Palouse 84, Rosalia 66
O'Dea 63, Nathan Hale 51
Pomeroy 53, Colton 36
Seattle Lutheran 86, Orcas Island 5
Seattle Prep 63, West Seattle 59
Sunnyside Christian 45, Lyle-Wishram 27
Taholah 88, Firm Foundation 25
1A District 6/7
Consolation

Chelan 39, Freeman 29
Riverside 56, Newport 33
Semifinal
Okanogan 60, Cashmere 53
1A Northwest District 1
Consolation

Lynden Christian 69, Friday Harbor 46
Championship
King's 59, Meridian 34
1A Yakima Valley District 5
Consolation

Connell 55, Kiona-Benton 48
Highland 53, River View 49, OT
Semifinal
La Salle 51, Columbia (Burbank) 42
Zillah 89, Naches Valley 65
1B Northeast District 7
Consolation

Curlew 54, Republic 45
Cusick 64, Selkirk 55
Semifinal
Odessa-Harrington 48, Wilbur-Creston 46
Wellpinit 55, Valley Christian 52
1B Southwest District 4
First Round

Oakville 73, Columbia Adventist Academy 43
Three Rivers Christian School 63, Lake Quinault 22
1B Tri-District
Play-In

Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 80, Evergreen Lutheran 70
Grace Academy 60, Clallam Bay 40
Lummi 56, Quilcene 37
Mt. Rainier Lutheran 66, Mount Vernon Christian 44
2A Northwest District 1
First Round

Anacortes 60, Cedarcrest 44
Lake Washington 74, Sedro-Woolley 71
Lynden 37, Archbishop Murphy 36
Sehome 85, Sultan 65
2A Southwest District 4
First Round

Capital 75, Centralia 64
Hockinson 63, W. F. West 47
Mark Morris 70, Tumwater 55
River Ridge 65, R.A. Long 58
2B Eastern Bi-District
First Round

Liberty (Spangle) 56, Tri-Cities Prep 28
Lind-Ritzville/Sprague 78, Waitsburg-Prescott 33
Northwest Christian (Colbert) 59, Walla Walla Academy 54
St. George's 63, Asotin 34
2B Southwest District 4
Quarterfinal

Morton/White Pass 62, Adna 47
Mossyrock 64, Wahkiakum 52
Onalaska 56, North Beach 39
Willapa Valley 55, Toutle Lake 51, OT
4A Northwest District 1
Consolation Semifinal

Cascade (Everett) 55, Monroe 51
Mount Vernon 72, Kamiak 61
Semifinal
Arlington 63, Edmonds-Woodway 50
Jackson 82, Snohomish 62
4A South Puget Sound League
Consolation

Auburn 62, Kentwood 56
Battle Ground 65, Gig Harbor 61
Emerald Ridge 65, Tahoma 47
South Kitsap 71, Evergreen (Seattle) 64
Quarterfinal
Bellarmine Prep 46, Union 45
Kentridge 70, Puyallup 53
Stadium 39, Curtis 37
Todd Beamer 64, Federal Way 59
GIRLS BASKETBALL
Colville 53, Clarkston 51
Davis 85, Wenatchee 61
Gonzaga Prep 86, Central Valley 47
Holy Names 72, Juanita 65
Lakeside (Seattle) 60, Bainbridge 36
Liberty 47, Seattle Prep 34
Mead 61, Lewis and Clark 45
Port Townsend 33, Charles Wright Academy 30
Sunnyside 74, Eastmont 52
Sunnyside Christian 64, Yakama Tribal 30
West Seattle 34, Eastside Catholic 33
1A District 6/7
Consolation

Lakeside (Nine Mile Falls) 36, Newport 33
Semifinal
Brewster 74, Cascade (Leavenworth) 34
1A District 6/7
Semifinal

Freeman 60, Kettle Falls 39
1A Northwest District 1
Consolation

Blaine 49, Nooksack Valley 37
Championship
Lynden Christian 46, King's 36
1A Southwest District 4
Consolation

Hoquiam 67, LaCenter 60
Rochester 50, Ilwaco 38
Semifinal
Montesano 40, Kalama 29
Woodland 49, Elma 41
1A Yakima Valley District 5
Consolation

Columbia (Burbank) 49, River View 42
Connell 61, Kiona-Benton 35
Semifinal
Granger 53, Zillah 41
La Salle 64, Mabton 43
1B Northeast District 7
Consolation

Almira/Coulee-Hartline 38, Odessa-Harrington 35
Wellpinit 54, Inchelium 37
Semifinal
Republic 40, Selkirk 25
Wilbur-Creston 52, Cusick 30
1B Southwest District 4
First Round

Lake Quinault 55, Three Rivers Christian School 25
1B Tri-District
Play-In

Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 47, Mt. Rainier Lutheran 40
Shoreline Christian 43, Clallam Bay 24
Shorewood Christian 47, Grace Academy 38
Tulalip Heritage 66, Quilcene 50
2A Yakima Valley District 5
First Round

East Valley (Yakima) 32, Toppenish 22
Grandview 63, Ephrata 49
2B Northeast District 7
First Round

Colfax 67, Asotin 36
Northwest Christian (Colbert) 48, Lind-Ritzville/Sprague 43
2B Southwest District 4
Quarterfinal

Morton/White Pass 44, Pe Ell 25
Toutle Lake 59, Napavine 24
Wahkiakum 51, Raymond 29
Willapa Valley 44, Adna 30
2B Western Bi-District
Play-In

Darrington 49, Auburn Adventist Academy 35
3A Northwest District 1
Consolation Semifinal

Marysville-Pilchuck 51, Shorecrest 49
Stanwood 60, Everett 51
Semifinal
Glacier Peak 55, Ferndale 53
Mountlake Terrace 51, Meadowdale 41
4A Sea-King District 2
Consolation Semifinal

Bothell 38, Ballard 35
Issaquah 53, Skyline 46
Semifinal
Inglemoor 57, Woodinville 39
Newport 35, Eastlake 30
4A South Puget Sound League
Consolation

Auburn Riverside 39, Curtis 28
Camas 47, Olympia 41
Emerald Ridge 57, South Kitsap 40
Union 51, Central Kitsap 42
Semifinal
Bellarmine Prep 49, Kentwood 45
Mt. Rainier 61, Tahoma 37
Skyview 52, Puyallup 37
Todd Beamer 55, Kentridge 42
4A Yakima Valley District 5
Championship

Chiawana 60, Walla Walla 54

Read or Share this story: http://www.king5.com/story/sports/high-school/2014/08/05/13390954/