Europa League Glance

Print
Email
|

Associated Press

Posted on February 15, 2013 at 4:02 AM

Updated Friday, Feb 15 at 4:03 AM

Home teams listed first
All Times Eastern
SECOND ROUND
First Leg
Thursday, Feb. 14

Ajax (Netherlands) 2, Steaua Bucharest (Romania) 0

Anzhi Makhachkala (Russia) 3, Hannover (Germany) 1

Atletico Madrid (Spain) 0, Rubin Kazan (Russia) 2

BATE Borisov (Belarus) 0, Fenerbahce (Turkey) 0

Basel (Switzerland) 2, Dnipro Dnipropetrovsk (Ukraine) 0

Bayer Leverkusen (Germany) 0, Benfica (Portugal) 1

Dynamo Kiev (Ukraine) 1, Bordeaux (France) 1

Inter Milan (Italy) 2, Cluj (Romania) 0

Levante (Spain) 3, Olympiakos (Greece) 0

Monchengladbach (Germany) 3, Lazio (Italy) 3

Napoli (Italy) 0, Viktoria Plzen (Czech Republic) 3

Newcastle United (England) 0, Metalist Kharkiv (Ukraine) 0

Sparta Prague (Czech Republic) 0, Chelsea (England) 1

Stuttgart (Germany) 1, Genk (Belgium) 1

Tottenham (England) 2, Lyon (France) 1

Zenit St. Petersburg (Russia) 2, Liverpool (England) 0

Second Leg
Thursday, Feb. 21

Rubin Kazan (Russia) vs. Atletico Madrid (Spain), Noon

Cluj (Romania) vs. Inter Milan (Italy), 1 p.m.

Dnipro Dnipropetrovsk (Ukraine) vs. Basel (Switzerland), 1 p.m.

Genk (Belgium) vs. Stuttgart (Germany), 1 p.m.

Lazio (Italy) vs. Borussia Moenchengladbach (Germany), 1 p.m.

Lyon (France) vs. Tottenham (England), 1 p.m.

Metalist Kharkiv (Ukraine) vs. Newcastle (England), 1 p.m.

Benfica (Portugal) vs. Bayer Leverkusen (Germany), 3:05 p.m.

Bordeaux (France) vs. Dynamo Kiev (Ukraine), 3:05 p.m.

Chelsea (England) vs. Sparta Prague (Czech Republic), 3:05 p.m.

Fenerbahce (Turkey) vs. BATE Borisov (Belarus), 3:05 p.m.

Hannover (Germany) vs. Anzhi Makhachkala (Russia), 3:05 p.m.

Liverpool (England) vs. Zenit St. Petersburg (Russia), 3:05 p.m.

Olympiakos (Greece) vs. Levante (Spain), 3:05 p.m.

Steaua Bucharest (Romania) vs. Ajax (Netherlands), 3:05 p.m.

Viktoria Plzen (Czech Republic) vs. Napoli (Italy), 3:05 p.m.

THIRD ROUND
First Leg
Thursday, March 7

Ajax-Steaua Bucharest winner vs. Sparta Prague-Chelsea winner

Anzhi Makhachkala-Hannover winner vs. Newcastle-Metalist Kharkiv winner

Basel-Dnipro Dnipropetrovsk winner vs. Zenit St. Petersburg-Liverpool winner

Bayer Leverkusen-Benfica winner vs. Dynamo Kiev-Bordeaux winner

Levante-Olympiakos winner vs. Atletico Madrid-Rubin Kazan winner

Napoli-Viktoria Plzen winner vs. BATE Borisov-Fenerbahce winner

Stuttgart-Genk winner vs. Borussia Moenchengladbach-Lazio winner

Tottenham-Lyon winner vs Inter Milan-Cluj winner

Second Leg
Thursday, March 14

Atletico Madrid-Rubin Kazan winner vs. Levante-Olympiakos winner

BATE Borisov-Fenerbahce winner vs. Napoli-Viktoria Plzen winner

Borussia Moenchengladbach-Lazio winner vs. Stuttgart-Genk winner

Dynamo Kiev-Bordeaux winner vs. Bayer Leverkusen-Benfica winner

Inter Milan-Cluj winner vs. Tottenham-Lyon winner

Newcastle-Metalist Kharkiv winner vs. Anzhi Makhachkala-Hannover winner

Sparta Prague-Chelsea winner vs. Ajax-Steaua Bucharest winner

Zenit St. Petersburg-Liverpool winner vs. Basel-Dnipro Dnipropetrovsk winner

Print
Email
|