Europa League Glance

Print
Email
|

Associated Press

Posted on December 20, 2012 at 12:02 PM

Updated Thursday, Dec 20 at 12:04 PM

Home teams listed first
All Times Eastern
SECOND ROUND
First Leg
Thursday, Feb. 14

Anzhi Makhachkala (Russia) vs. Hannover (Germany), Noon

Zenit St. Petersburg (Russia) vs. Liverpool (England), Noon

Ajax (Netherlands) vs. Steaua Bucharest (Romania), 1 p.m.

BATE Borisov (Belarus) vs. Fenerbahce (Turkey), 1 p.m.

Bayer Leverkusen (Germany) vs. Benfica (Portugal), 1 p.m.

Dynamo Kiev (Ukraine) vs. Bordeaux (France), 1 p.m.

Levante (Spain) vs. Olympiakos (Greece), 1 p.m.

Napoli (Italy) vs. Viktoria Plzen (Czech Republic), 1 p.m.

Sparta Prague (Czech Republic) vs. Chelsea (England), 1 p.m.

Atletico Madrid (Spain) vs. Rubin Kazan (Russia), 3:05 p.m.

Basel (Switzerland) vs. Dnipro Dnipropetrovsk (Ukraine), 3:05 p.m.

Borussia Moenchengladbach (Germany) vs. Lazio (Italy), 3:05 p.m.

Inter Milan (Italy) vs. Cluj (Romania), 3:05 p.m.

Newcastle (England) vs. Metalist Kharkiv (Ukraine), 3:05 p.m.

Stuttgart (Germany) vs. Genk (Belgium), 3:05 p.m.

Tottenham (England) vs. Lyon (France), 3:05 p.m.

Second Leg
Thursday, Feb. 21

Rubin Kazan (Russia) vs. Atletico Madrid (Spain), Noon

Cluj (Romania) vs. Inter Milan (Italy), 1 p.m.

Dnipro Dnipropetrovsk (Ukraine) vs. Basel (Switzerland), 1 p.m.

Genk (Belgium) vs. Stuttgart (Germany), 1 p.m.

Lazio (Italy) vs. Borussia Moenchengladbach (Germany), 1 p.m.

Lyon (France) vs. Tottenham (England), 1 p.m.

Metalist Kharkiv (Ukraine) vs. Newcastle (England), 1 p.m.

Benfica (Portugal) vs. Bayer Leverkusen (Germany), 3:05 p.m.

Bordeaux (France) vs. Dynamo Kiev (Ukraine), 3:05 p.m.

Chelsea (England) vs. Sparta Prague (Czech Republic), 3:05 p.m.

Fenerbahce (Turkey) vs. BATE Borisov (Belarus), 3:05 p.m.

Hannover (Germany) vs. Anzhi Makhachkala (Russia), 3:05 p.m.

Liverpool (England) vs. Zenit St. Petersburg (Russia), 3:05 p.m.

Olympiakos (Greece) vs. Levante (Spain), 3:05 p.m.

Steaua Bucharest (Romania) vs. Ajax (Netherlands), 3:05 p.m.

Viktoria Plzen (Czech Republic) vs. Napoli (Italy), 3:05 p.m.

THIRD ROUND
First Leg
Thursday, March 7

Ajax-Steaua Bucharest winner vs. Sparta Prague-Chelsea winner

Anzhi Makhachkala-Hannover winner vs. Newcastle-Metalist Kharkiv winner

Basel-Dnipro Dnipropetrovsk winner vs. Zenit St. Petersburg-Liverpool winner

Bayer Leverkusen-Benfica winner vs. Dynamo Kiev-Bordeaux winner

Levante-Olympiakos winner vs. Atletico Madrid-Rubin Kazan winner

Napoli-Viktoria Plzen winner vs. BATE Borisov-Fenerbahce winner

Stuttgart-Genk winner vs. Borussia Moenchengladbach-Lazio winner

Tottenham-Lyon winner vs Inter Milan-Cluj winner

Second Leg
Thursday, March 14

Atletico Madrid-Rubin Kazan winner vs. Levante-Olympiakos winner

BATE Borisov-Fenerbahce winner vs. Napoli-Viktoria Plzen winner

Borussia Moenchengladbach-Lazio winner vs. Stuttgart-Genk winner

Dynamo Kiev-Bordeaux winner vs. Bayer Leverkusen-Benfica winner

Inter Milan-Cluj winner vs. Tottenham-Lyon winner

Newcastle-Metalist Kharkiv winner vs. Anzhi Makhachkala-Hannover winner

Sparta Prague-Chelsea winner vs. Ajax-Steaua Bucharest winner

Zenit St. Petersburg-Liverpool winner vs. Basel-Dnipro Dnipropetrovsk winner

Print
Email
|