Medalists projected by AP at the Sochi Olympics

Print
Email
|

Associated Press

Posted on January 27, 2014 at 11:36 AM

Updated Monday, Jan 27 at 11:36 AM

SOCHI, Russia (AP) — A list of medalists projected by The Associated Press for the Sochi Olympics:

___

ALPINE SKIING

Men

Downhill

Gold — Aksel Lund Svindal, Norway

Silver — Bode Miller, United States

Bronze — Adrien Theaux, France

Super-G

Gold — Aksel Lund Svindal, Norway

Silver — Patrick Kueng, Switzerland

Bronze — Jan Hudec, Canada

Super-Combined

Gold — Aksel Lund Svindal, Norway

Silver — Ted Ligety, United States

Bronze — Alexis Pinturault, France

Giant Slalom

Gold — Ted Ligety, United States

Silver — Marcel Hirscher, Austria

Bronze — Alexis Pinturault, France

Slalom

Gold — Marcel Hirscher, Austria

Silver — Felix Neureuther, Germany

Bronze — Mario Matt, Austria

Women

Downhill

Gold — Maria Hoefl-Riesch, Germany

Silver — Tina Maze, Slovenia

Bronze — Julia Mancuso, United States

Super-G

Gold — Lara Gut, Switzerland

Silver — Anna Fenninger, Austria

Bronze — Tina Weirather, Liechtenstein

Super-Combined

Gold — Maria Hoefl-Riesch, Germany

Silver — Nicole Hosp, Austria

Bronze — Marie-Michele Gagnon, Canada

Giant Slalom

Gold — Jessica Lindell-Vikarby, Sweden

Silver — Tina Weirather, Liechtenstein

Bronze — Mikaela Shiffrin, United States

Slalom

Gold — Mikaela Shiffrin, United States

Silver — Marlies Schild, Austria

Bronze — Frida Handsdotter, Sweden

___

BIATHLON

Men

Individual 20K

Gold — Emil Hegle Svendsen, Norway

Silver — Martin Fourcade, France

Bronze — Evgeny Ustyugov, Russia

Sprint 10K

Gold — Martin Fourcade, France

Silver — Simon Schempp, Germany

Bronze — Ole Einar Bjoerndalen, Norway

Pursuit 12.5K

Gold — Emil Hegle Svendsen, Norway

Silver — Anton Shipulin, Russia

Bronze — Jakov Fak, Slovenia

Mass start 15K

Gold — Martin Fourcade, France

Silver — Evgeny Ustyugov, Russia

Bronze — Tarjei Bo, Norway

Relay 4x7.5K

Gold — Russia

Silver — Germany

Bronze — Norway

Women

Individual 15K

Gold — Gabriela Soukalova, Czech Republic

Silver — Tora Berger, Norway

Bronze — Darya Domracheva, Belarus

Sprint 7.5K

Gold — Darya Domracheva, Belarus

Silver — Kaisa Makarainen, Finland

Bronze — Andrea Henkel, Germany

Pursuit 10K

Gold — Tora Berger, Norway

Silver — Kaisa Makarainen, Finland

Bronze — Gabriela Soukalova, Czech Republic

Mass start 12.5K

Gold — Tora Berger, Norway

Silver — Olga Zaitseva, Russia

Bronze — Synnoeve Solemdal, Norway

Relay 4x6K

Gold — Germany

Silver — Russia

Bronze — Ukraine

Mixed

Team Event

Gold — Norway

Silver — Czech Republic

Bronze — Russia

___

BOBSLED

Two-man

Gold — Steven Holcomb, United States

Silver — Alexander Zubkov, Russia

Bronze — Beat Hefti, Switzerland

Four-man

Gold — Alexander Zubkov, Russia

Silver — Oskars Melbardis, Latvia

Bronze — Steven Holcomb, United States

Women

Gold — Kaillie Humphries, Canada.

Silver — Elana Meyers, United States

Bronze — Jamie Greubel, United States

___

CROSS COUNTRY

Men

Individual Sprint

Gold — Petter Northug, Norway

Silver — Sergei Ustiugov, Russia

Bronze — Marcus Hellner, Sweden

Skiathlon

Gold — Petter Northug, Norway

Silver — Martin Johnsrud Sundby, Norway

Bronze — Maxim Vylegzhanin, Russia

15-kilometer Classic

Gold — Martin Johnsrud Sundby, Norway

Silver — Alexey Poltoranin, Kazakhstan

Bronze — Johan Olsson, Sweden

50-kilometer Freestyle

Gold — Alexander Legkov, Russia

Silver — Martin Johnsrud Sundby, Norway

Bronze — Petter Northug, Norway

4x10-kilometer relay

Gold — Norway

Silver — Russia

Bronze — Sweden

Team Sprint

Gold — Russia

Silver — Norway

Bronze — Sweden

Women

Individual Sprint

Gold — Kikkan Randall, United States

Silver — Marit Bjoergen, Norway

Bronze — Denise Herrmann, Germany

Skiathlon

Gold — Marit Bjoergen, Norway

Silver — Justyna Kowalczyk, Poland

Bronze — Therese Johaug, Norway

10-kilometer Classic

Gold — Justyna Kowalczyk, Poland

Silver — Marit Bjoergen, Norway

Bronze — Therese Johaug, Norway

30-kilometer Freestyle

Gold — Marit Bjoergen, Norway

Silver — Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Norway

Bronze — Justyna Kowalczyk, Poland

4x5-kilometer relay

Gold — Norway

Silver — Russia

Bronze — Finland

Team Sprint

Gold — Norway

Silver — Sweden

Bronze — Finland

___

CURLING

Men

Gold — Canada

Silver — Sweden

Bronze — Norway

Women

Gold — Britain

Silver — Sweden

Bronze — Canada

___

FIGURE SKATING

Men

Gold — Patrick Chan, Canada

Silver — Yuzuru Hanyu, Japan

Bronze — Javier Fernandez, Spain

Women

Gold — Yuna Kim, South Korea

Silver — Mao Asada, Japan

Bronze — Julia Lipnitskaia, Russia

Dance

Gold — Meryl Davis and Charlie White, United States

Silver — Tessa Virtue and Scott Moir, Canada

Bronze — Nathalie Pechalat and Fabian Bourzat, France

Pairs

Gold — Tatiana Voloshozhar and Maxim Trankov, Russia

Silver — Aliona Savchenko and Robin Szolkowy, Germany

Bronze — Pang Qing and Tong Jian, China

Team

Gold — Canada

Silver — United States

Bronze — Russia

___

FREESTYLE SKIING

Men

Aerials

Gold — Qi Guangpu, China

Silver — Liu Zhongqing, China

Bronze — Travis Gerrits, Canada

Halfpipe Skiing

Gold — Mike Riddle, Canada

Silver — David Wise, United States

Bronze — Justin Dorey, Canada

Moguls

Gold — Mikael Kingsbury, Canada

Silver — Alex Bilodeau, Canada

Bronze — Patrick Deneen, United States

Skicross

Gold — Victor Oehling Norberg, Sweden

Silver — Andreas Mat, Austria

Bronze — Chris Del Bosco, Canada

Slopestyle Skiing

Gold — Jesper Tjader, Sweden

Silver — Nick Goepper, United States

Bronze — Mike Riddle, Canada

Women

Aerials

Gold — Xu Mengtao, China

Silver — Nina Li, China

Bronze — Xin Zhang, China

Halfpipe Skiing

Gold — Virginie Faivre, France

Silver — Maggie Bowman, United States

Bronze — Devin Logan, United States

Moguls

Gold — Hannah Kearney, United States

Silver — Justin Dufour-Lapointe, Canada

Bronze — Heidi Kloser, United States

Skicross

Gold — Marielle Thompson, Canada

Silver — Fanny Smith, Switzerland

Bronze — Katrin Mueller, Switzerland

Slopestyle Skiing

Gold — Dara Howell, Canada

Silver — Keri Herman, United States

Bronze — Lisa Zimmerman, Germany

___

HOCKEY

Men

Gold — Canada

Silver — Russia

Bronze — Sweden

Women

Gold — United States

Silver — Canada

Bronze — Finland

___

LUGE

Men

Gold — Felix Loch, Germany

Silver — David Moeller, Germany

Bronze — Albert Demchenko, Russia

Women

Gold — Natalie Geisenberger, Germany

Silver — Tatjana Hufner, Germany

Bronze — Alex Gough, Canada

Doubles

Gold — Tobias Wendl and Tobias Arlt, Germany

Silver — Toni Eggert and Sascha Benecken, Germany

Bronze — Peter Penz and Georg Fischler, Austria

Team Relay

Gold — Germany

Silver — Italy

Bronze — United States

___

NORDIC COMBINED

Individual Normal Hill

Gold — Eric Frenzel, Germany

Silver — Haavard Klemetsen, Norway

Bronze — Magnus Moan, Norway

Individual Large Hill

Gold — Eric Frenzel, Germany

Silver — Haavard Klemetsen, Norway

Bronze — Magnus Moan, Norway

Team

Gold — Austria

Silver — Germany

Bronze — United States

___

SHORT TRACK

Men

500

Gold — Victor An, Russia

Silver — Vladimir Grigorev, Russia

Bronze — Charles Hamelin, Canada

1,000

Gold — Charles Hamelin, Canada

Silver — Lee Han-Bin, South Korea

Bronze — Victor An, Russia

1,500

Gold — Charles Hamelin, Canada

Silver — Lee Han-Bin, South Korea

Bronze — J.R. Celski, United States

5,000 Relay

Gold — Russia

Silver — United States

Bronze — South Korea

Women

500

Gold — Fan Kexin, China

Silver — Park Seung-Hi, South Korea

Bronze — Arianna Fontana, Italy

1,000

Gold — Shim Suk Hee, South Korea

Silver — Arianna Fontana, Italy

Bronze — Kim A-Lang, South Korea

1,500

Gold — Shim Suk Hee, South Korea

Silver — Valerie Maltais, Canada

Bronze — Zhou Yang, China

3,000 Relay

Gold — South Korea

Silver — China

Bronze — Netherlands

___

SKELETON

Men

Gold — Martins Dukurs, Latvia

Silver — Alexander Tretiakov, Russia

Bronze — Tomass Dukurs, Latvia

Women

Gold — Noelle Pikus-Pace, United States

Silver — Elizabeth Yarnold, Britain

Bronze — Janine Flock, Austria

___

SKI JUMPING

Men

Normal Hill

Gold — Kamil Stoch, Norway

Silver — Peter Prevcs, Slovenia

Bronze — Gregor Schlierenzaure, Austria

Large Hill

Gold — Peter Prevcs, Slovenia

Silver — Gregor Schlierenzaure, Austria

Bronze — Simon Ammann, Switzerland

Team/Large Hill

Gold — Slovenia

Silver — Germany

Bronze — Austria

Women

Normal Hill

Gold — Sara Takanashi, Japan

Silver — Sarah Hendrickson, United States

Bronze — Carina Vogt, Germany

___

SNOWBOARDING

Men

Halfpipe

Gold — Shaun White, United States

Silver — Danny Davis, United States

Bronze — Iouri Podladtchikov, Switzerland

Parallel Giant Slalom

Gold — Jasey Jay Anderson, Canada

Silver — Simon Schoch, Switzerland

Bronze — Andreas Prommegger, Austria

Parallel Slalom

Gold — Simon Schoch, Switzerland

Silver — Vic Wild, Russia

Bronze — Benjamin Karl, Austria

Slopestyle

Gold — Max Parrot, Canada

Silver — Shaun White, United States

Bronze — Torstein Horgmo, Norway

Snowboardcross

Gold — Markus Schairer, Austria

Silver — Nate Baumgartner, United States

Bronze — Omar Visintin, Italy

Women

Halfpipe

Gold — Kelly Clark, United States

Silver — Torah Bright, Australia

Bronze — Arielle Gold, United States

Slopestyle

Gold — Jamie Anderson, United States

Silver — Isabel Derungs, Switzerland

Bronze — Christy Prior, New Zealand

Snowboardcross

Gold — Lindsey Jacobellis, United States

Silver — Dominique Maltais, Canada

Bronze — Maelle Ricker, Canada

Parallel Giant Slalom

Gold — Ekaterina Tudegesheva, Russia

Silver — Tomoka Takeuchi, Japan

Bronze — Ester Ledecka, Czech Republic

Parallel Slalom

Gold — Ekaterina Ilyukhina, Russia

Silver — Ekaterina Tudegesheva, Russia

Bronze — Julia Dujmovits, Austria

___

SPEEDSKATING

Men

500

Gold — Mo Tae-Bum, South Korea

Silver — Keiichiro Nagashima, Japan

Bronze — Michel Mulder, Netherlands

1,000

Gold — Shani Davis, United States

Silver — Michel Mulder, Netherlands

Bronze — Brian Hansen, United States

1,500

Gold — Denis Yuskov, Russia

Silver — Shani Davis, United States

Bronze — Koen Verweij, Netherlands

5,000

Gold — Sven Kramer, Netherlands

Silver — Jorrit Bergsma, Netherlands

Bronze — Lee Seung-Hoon, South Korea

10,000

Gold — Sven Kramer, Netherlands

Silver — Jorrit Bergsma, Netherlands

Bronze — Bob de Jong, Netherlands

Team Pursuit

Gold — Netherlands

Silver — United States

Bronze — Russia

Women

500

Gold — Lee Sang-Hwa, South Korea

Silver — Olga Fatkulina, Russia

Bronze — Heather Richardson, United States

1,000

Gold — Heather Richardson, United States

Silver — Brittany Bowe, United States

Bronze — Olga Fatkulina, Russia

1,500

Gold — Ireen Wust, Netherlands

Silver — Brittany Bowe, United States

Bronze — Christine Nesbitt, Canada

3,000

Gold — Ireen Wust, Netherlands

Silver — Claudia Pechstein, Germany

Bronze — Martina Sablikova, Czech Republic

5,000

Gold — Martina Sablikova, Czech Republic

Silver — Claudia Pechstein, Germany

Bronze — Yvonne Nauta, Netherlands

Team Pursuit

Gold — Netherlands

Silver — Canada

Bronze — Germany

Print
Email
|