Tuesday's High School Basketball Scores, 2/12

Tuesday's High School Basketball Scores, 2/12

Credit: WIAA

Tuesday's High School Basketball Scores, 2/12

Print
Email
|

by Associated Press

KING5.com

Posted on February 12, 2013 at 11:48 PM

Updated Tuesday, Feb 12 at 11:52 PM

BOYS BASKETBALL
   Wishkah Valley 51, Lyle-Wishram 49
1A Tri-District
Play-In

   Port Townsend 43, Blaine 42
1B North Central District 6
Semifinal

   Moses Lake Christian Academy 49, Waterville 48
1B Southeast District 9
Consolation

   Garfield-Palouse 54, Touchet 44
   Rosalia 61, Colton 49
1B Tri-District
First Round

   Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 73, Shorewood Christian 67
   Evergreen Lutheran 40, Lummi 37
   Neah Bay 70, Muckleshoot Tribal School 45
   Tulalip Heritage 71, Christian Faith 63
2B North Central District 6
Semifinal

   Soap Lake 68, Pateros 64, 2OT
2B Yakima Valley District 5
Second Round

   Liberty Bell 41, Manson 38
   Riverside Christian 55, Bridgeport 35
3A Big 9/GSL Regionals
First Round

   Hanford 69, Mt. Spokane 66
   Rogers (Spokane) 56, Kamiakin 49
   Shadle Park 57, Sunnyside 40
   University 67, Kennewick 31
3A Sea King District 2
Second Round

   Franklin 68, Bellevue 65
   Lakeside (Seattle) 50, Seattle Prep 48
   Mercer Island 44, O'Dea 42
   Rainier Beach 62, Eastside Catholic 43
3A Yakima Valley District 5
First Round

   Grandview 53, Ephrata 41
   Wapato 62, East Valley (Yakima) 38
4A Greater Spokane District 8
Second Place

   Gonzaga Prep 50, Ferris 44
4A Northwest District 1
   Edmonds-Woodway 59, Lake Stevens 38
Consolation Semifinal
   Mount Vernon 70, Monroe 53
4A Sea-King District 2
Consolation Semifinal

   Inglemoor 75, Issaquah 60
   Newport 61, Ballard 55
GIRLS BASKETBALL
   Yakama Tribal 65, Wishkah Valley 22
1A Southwest District 4
Consolation

   LaCenter 45, Rainier 40
   Rochester 44, Elma 33
Semifinal
   Castle Rock 46, Hoquiam 32
   Montesano 45, Woodland 26
1B North Central District 6
First Round

   Moses Lake Christian Academy 40, Entiat 16
   Pateros 39, Soap Lake 16
1B Southeast District 9
Consolation

   Garfield-Palouse 49, Rosalia 33
   St. John-Endicott 60, Touchet 43
1B Tri-District
First Round

   Mount Vernon Christian 47, Lopez 26
   Neah Bay 59, Muckleshoot Tribal School 43
   Shoreline Christian 55, Mt. Rainier Lutheran 38
   Tulalip Heritage 55, Evergreen Lutheran 20
2A Northeast District 7
First Round

   Cheney 35, Colville 33
   East Valley (Spokane) 73, Clarkston 47
2A Southwest District 4
Consolation

   Centralia 64, Washougal 61, OT
   Hockinson 49, Aberdeen 38
Semifinal
   Mark Morris 60, River Ridge 48
   W. F. West 48, Black Hills 39
2A West Central District 3
First Round

   North Kitsap 55, Franklin Pierce 43
   Olympic 42, Fife 23
   Renton 53, Kingston 26
2B Eastern Bi-District
First Round

   LaConner 52, Tacoma Baptist 28
2B Southwest District 4
Consolation

   North Beach 52, South Bend 50
   Raymond 51, Mossyrock 36
   Toutle Lake 67, Willapa Valley 40
   Wahkiakum 50, Northwest Christian (Lacey) 39
2B Yakima Valley District 5
Second Round

   Riverside Christian 69, Lake Roosevelt 49
   White Swan 68, Oroville 31
3A Big 9/GSL Regionals
First Round

   Kamiakin 70, North Central 48
   Kennewick 61, Mt. Spokane 50
   Shadle Park 83, Sunnyside 64
   University 45, Hanford 40
3A Sea King District 2
First Round

   Bellevue 62, Franklin 44
   Cleveland 62, Juanita 30
   Mercer Island 38, West Seattle 32
   Seattle Prep 52, Holy Names 46
3A SPSL-Seamont Sub District
First Round

   Auburn Mountainview 53, Mountain View 48
   Bonney Lake 33, Timberline 31
   Kelso 62, Lincoln 57
   Kennedy 66, Mount Tahoma 60
3A West Central District 3
First Round

   Bremerton 42, Lindbergh 28
4A Greater Spokane District 8
Second Place

   Gonzaga Prep 38, Lewis and Clark 35
4A Northwest District 1
Consolation

   Lake Washington 50, Bellingham 45, OT
   Lynden 50, Sultan 26
Consolation Semifinal
   Shorewood 54, Ferndale 52
   Stanwood 47, Shorecrest 39
Semifinal
   Burlington-Edison 55, Archbishop Murphy 37
   Cedarcrest 37, Sehome 29
4A Sea-King District 2
Consolation Semifinal

   Eastlake 54, Issaquah 46
   Newport 53, Ballard 43
4A South Puget Sound League
First Round

   Bellarmine Prep 41, Rogers (Puyallup) 39
   Federal Way 52, Auburn Riverside 44
   Kentwood 54, Skyview 53
   Mt. Rainier 61, Camas 38
   Puyallup 50, Central Kitsap 37
   Todd Beamer 52, Gig Harbor 24
   Union 52, Kentridge 44
   Yelm 47, Tahoma 25
 

Print
Email
|