Thursday's High School Playoff Basketball Scores, 2/20

Thursday's High School Playoff Basketball Scores, 2/20

Credit: WIAA

Thursday's High School Playoff Basketball Scores, 2/20

Print
Email
|

by Associated Press

KING5.com

Posted on February 20, 2014 at 11:15 PM

Updated Thursday, Feb 20 at 11:31 PM

BOYS BASKETBALL

1A Northeast District 7

Semifinal

   Clarkston 65, West Valley (Spokane) 47

   Pullman 72, Colville 45

1A Southwest District 4

Consolation Semifinal

   Hoquiam 62, Elma 44

   Kalama 49, King's Way Christian School 47

1A Yakima Valley District 5

Consolation Semifinal

   Columbia (Burbank) 48, Connell 35

   Naches Valley 64, Highland 34

1B North Central District 6

Semifinal

   Entiat 65, Moses Lake Christian Academy 36

   Soap Lake 45, Pateros 36

1B Tri-District

Consolation Semifinal

   Lummi 67, Northwest Yeshiva 60, OT

Semifinal

   Neah Bay 56, Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 45

   Tulalip Heritage 86, Shorewood Christian 55

2A Northwest District 1

Consolation Semifinal

   Anacortes 58, Sedro-Woolley 48

   Sehome 60, Archbishop Murphy 53

2A Southwest District 4

Consolation

   River Ridge 73, Centralia 67

   Tumwater 57, Capital 49

2A Yakima Valley District 5

Consolation Semifinal

   Wapato 81, East Valley (Yakima) 67

Championship

   Grandview 69, Ephrata 65

3A Sea King District 2

Semifinal

   Eastside Catholic 55, Bellevue 47

   Rainier Beach 64, O'Dea 57

4A Columbia Basin League

First Round

   Moses Lake 63, Davis 52

   Wenatchee 45, Eastmont 35

4A Northwest District 1

Consolation Championship

   Edmonds-Woodway 66, Snohomish 57

4A Sea-King District 2

Consolation Final

   Bothell 50, Roosevelt 45

4A South Puget Sound League

Consolation

   Battle Ground 69, Emerald Ridge 54

   South Kitsap 66, Curtis 57

4A Southwest District 4

   Kentridge 65, Bellarmine Prep 52

   Todd Beamer 59, Stadium 46

GIRLS BASKETBALL

1A North Central District 6

Consolation

   Mabton 64, Connell 38

1A Tri-District

   Blaine 60, Eatonville 44

Second Round

   Cascade Christian 39, University Prep 32

   King's 66, Port Townsend 14

1A Yakima Valley District 5

Consolation

   Zillah 58, Columbia (Burbank) 46

1B North Central District 6

First Round

   Waterville 40, Entiat 36

Championship

   Pateros 41, Moses Lake Christian Academy 29

1B Tri-District

Consolation Semifinal

   Evergreen Lutheran 40, Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 39

   Tulalip Heritage 65, Shorewood Christian 38

Semifinal

   Mount Vernon Christian 49, Shoreline Christian 28

   Neah Bay 70, Muckleshoot Tribal School 40

2B Southwest District 4

Consolation Semifinal

   Napavine 62, Willapa Valley 49

   Wahkiakum 54, Pe Ell 35

2B Western Bi-District

Semifinal

   Bear Creek School 52, Orcas Island 32

   LaConner 43, Crosspoint Academy 42

3A Sea King District 2

Semifinal

   Bellevue 61, Blanchet 56

   Cleveland 57, Mercer Island 31

4A Northwest District 1

Consolation

   Edmonds-Woodway 57, Monroe 52

4A Sea-King District 2

Third Place

   Eastlake 66, Woodinville 60

4A South Puget Sound League

Consolation

   Kentwood 32, Kentridge 29

   Puyallup 58, Tahoma 55

4A West Central District 3

Semifinal

   Mt. Rainier 65, Skyview 61

   Todd Beamer 60, Bellarmine Prep 53

 

Print
Email
|