Thursday High School Basketball Scores, 2/14

Thursday High School Basketball Scores, 2/14

Credit: WIAA

Thursday High School Basketball Scores, 2/14

Print
Email
|

by Associated Press

KING5.com

Posted on February 15, 2013 at 12:37 AM

BOYS BASKETBALL
1A Tri-District
First Round

Eatonville 46, University Prep 31
Lynden Christian 56, Seattle Academy 49
Port Townsend 39, Mount Baker 31
1A Yakima Valley District 5
Consolation Semifinal

Columbia (Burbank) 40, Naches Valley 35
Kiona-Benton 49, Connell 34
1B North Central District 6
Third Place

Waterville 62, Pateros 42
1B Tri-District
Semifinal

Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 77, Tulalip Heritage 72
2A District 5/6
Ellensburg 52, Wapato 43
West Valley (Yakima) 51, Grandview 46
2A West Central District 3
Foster 44, Lindbergh 33
2B Tri-District
Toutle Lake 58, South Bend 26
2B Yakima Valley District 5
Challenge Game

Bridgeport 50, Manson 41, OT
Championship
Riverside Christian 61, Liberty Bell 40
3A Sea King District 2
Semifinal

Lakeside (Seattle) 68, Mercer Island 61
Rainier Beach 59, Franklin 45
4A Sea-King District 2
Consolation Final

Newport 65, Inglemoor 57
GIRLS BASKETBALL
1A Southwest District 4
Consolation Semifinal

Hoquiam 42, Rochester 33
Woodland 41, LaCenter 30
1A Yakima Valley District 5
Consolation Semifinal

Connell 49, Granger 43
La Salle 52, Mabton 39
1B North Central District 6
Consolation

Entiat 67, Soap Lake 31
Championship
Pateros 39, Moses Lake Christian Academy 37
1B Tri-District
Consolation Semifinal

Mt. Rainier Lutheran 49, Lopez 32
Semifinal
Shoreline Christian 69, Mount Vernon Christian 64
Tulalip Heritage 44, Neah Bay 36
2A Northeast District 7
Semifinal

Pullman 57, East Valley (Spokane) 49
West Valley (Spokane) 48, Cheney 35
2A Northwest District 1
Consolation Semifinal

Archbishop Murphy 56, Lake Washington 43
Sehome 52, Lynden 47, OT
2A Southwest District 4
Semifinal

Morton/White Pass 48, Napavine 43
Pe Ell 44, Onalaska 34
2A West Central District 3
Quarterfinal

Olympic 41, Washington 33
Port Angeles 36, Renton 32
Sumner 45, North Kitsap 35
White River 64, Bremerton 33
2B Southwest District 4
Consolation

Raymond 54, Wahkiakum 51
Toutle Lake 58, South Bend 26
2B Western Bi-District
Semifinal

Darrington 36, Crosspoint Academy 34
LaConner 26, Bear Creek School 18
2B Yakima Valley District 5
Challenge Game

Lake Roosevelt 40, Oroville 36
Championship
White Swan 46, Riverside Christian 41
3A Sea King District 2
Semifinal

Cleveland 68, Mercer Island 42
Seattle Prep 43, Bellevue 41
4A Columbia Basin League
Semifinal

Davis 46, Eastmont 33
Moses Lake 59, Wenatchee 28
4A Sea-King District 2
Third Place

Eastlake 42, Newport 37

Print
Email
|