State high school basketball tournament schedule and results

State high school basketball tournament schedule and results

Credit: Getty Images

State high school basketball tournament schedule and results

Print
Email
|

by KING 5 News

KING5.com

Posted on March 3, 2014 at 2:35 PM

Updated Thursday, Mar 6 at 11:57 PM

Here is a look at the Thursday schedule for the start of the 2014 Hardwood Classic to be hosted in Tacoma, Yakima and Spokane.

Boys 4A – Tacoma Dome

  • Kentridge 41, Garfield 63
  • Issaquah 56, Jackson 44
  • (Winners play in semifinal Friday, 7:15 p.m.)

 

  • Gonzaga Prep 49, Todd Beamer 57
  • Richland 78, Wenatchee 49
  • (Winners play in semifinal Friday, 9:00 p.m.)


Girls 4A – Tacoma Dome

  • Lynnwood 71, Kentwood 44
  • Gonzaga Prep 53, Skyview 45
  • (Winners play in semifinal Friday, 3:45 p.m.)

 

  • Moses Lake 46, Arlington 28
  • Inglemoor 57, Mount Rainer 64
  • (Winners play in semifinal Friday, 5:30 p.m.)


Boys 3A – Tacoma Dome

  • Wilson 60, O'Dea 57
  • Eastside Catholic 53, University 49
  • (Winners play in semifinal Friday, 3:45 p.m.)

 

  • Bellevue 61, Stanwood 43
  • Shadle Park 46, Rainier Beach 74
  • (Winners play in semifinal Friday, 5:30 p.m.)


Girls 3A – Tacoma Dome

  • Lincoln 26, Cleveland  65
  • Bellevue 66, Sunnyside 58
  • (Winners play in semifinals Friday, 7:15 p.m.)

 

  • University 45, Bishop Blanchet  50
  • Wilson 58, Mercer Island 33
  • (Winners play in semifinals Friday, 9:00 p.m.)


Boys 2A – Yakima Valley SunDome

  • Anacortes 77,  White River 51
  • Pullman 52, Mark Morris 40
  • (Winners play in semifinals Friday, 7:15 p.m.)

 

  • Lake Washington 52, Clarkston 48
  • Hockinson 43, Lynden 50
  • (Winners play in semifinals Friday. 9:00 p.m.)


Girls 2A – Yakima Valley SunDome

  • WF West 53, East Valley 37
  • Lynden 53, Port Angeles 52
  • (Winners play in semifinals Friday, 3:45 p.m.)

 

  • Lake Washington 39, Ellensburg 57
  • Mark Morris 80, White River  60
  • (Winners play in semifinals Friday, 5:30 p.m.)

 

Boys 1A - Yakima Valley SunDome

  • Seattle Academy 46, Toledo 26
  • Zillah 55, Cascade Christian 46
  • (Winners play in semifinals Friday, 3:15 p.m.)

 

  • Okanogan 70, Cedar Park Christian 60
  • Brewster 41, King’s 51
  • (Winners play in semifinals Friday, 5:30 p.m.)


Girls 1A - Yakima Valley SunDome

  • Kalama 23, Cashmere 59
  • Granger 40, Lynden Christian 63
  • (Winners play in semifinals Friday, 7:15 p.m.)

 

  • King’s 38, Okanogan 32
  • Mabton 27,  Blaine 43
  • (Winners play in semifinals Friday, 9:00 p.m.)

 

Boys 2B – Spokane Arena

  • Lind-Ritzville-Sprague 56, Morton-White Pass 73
  • NW Christian (Colbert) 53, Bear Creek  57
  • (Winners play in semifinals Friday, 7:15 p.m.)

 

  • Onalaska 34, Liberty 59
  • Mossyrock 54, St. George’s 77
  • (Winners play in semifinals Friday, 9:00 p.m.)

 

Girls 2B – Spokane Arena

  • Bear Creek 52, NW Christian 14
  • Toutle Lake 44, DeSales 33
  • (Winners play in semifinals Friday, 3:45 p.m.)

 

  • La Conner 28, Colfax 49
  • Morton-White Pass 42, St. George’s 50
  • (Winners play in semifinals Friday, 5:30 p.m.)


Boys 1B – Spokane Arena

  • Pomeroy 62, Wellpinit 38
  • Tulalip Heritage 68, Neah Bay 60
  • (Winners play in semifinals Friday, 3:45 p.m.)

 

  • Colton 80, Cedar Park 61
  • Three Rivers Christian 48,  Shorewood Christian  54
  • (Winners play in semifinals Friday, 5:30 p.m.)


Girls 1B – Spokane Arena

  • Neah Bay 43, Tekoa-Oakesdale  56
  • Taholah 37,  Mount Vernon Christian 60
  • (Winners play semifinals Friday, 7:15 p.m.)

 

  • Wilbur-Creston 47, Pateros 51
  • Tulalip Heritage 27, Colton 89
  • (Winners play in semifinals Friday, 9:00 p.m.)
     

Print
Email
|