Saturday's High School Playoff Basketball Scores, 2/22

Saturday's High School Playoff Basketball Scores, 2/22

Credit: WIAA

Saturday's High School Playoff Basketball Scores, 2/22

Print
Email
|

by Associated Press

KING5.com

Posted on February 23, 2014 at 12:14 AM

BOYS BASKETBALL

   Bothell 67, Edmonds-Woodway 55

   Colton 66, Garfield-Palouse 60

   Kennewick 65, Mt. Spokane 38

   Lind-Ritzville/Sprague 79, Liberty (Spangle) 71

   Riverside 39, Chelan 28

   University 63, Shadle Park 50

   Vashon Island 67, Seattle Christian 57

1A District 6/7

Championship

   Okanogan 71, Brewster 67, OT

1A Southwest District 4

Third Place

   Kalama 56, Hoquiam 53

Championship

   Toledo 50, Woodland 48

1A Yakima Valley District 5

Third Place

   Naches Valley 50, Columbia (Burbank) 48

Championship

   Zillah 54, La Salle 49

1B Northeast District 7

Third Place

   Wilbur-Creston 59, Valley Christian 56

Championship

   Wellpinit 55, Odessa-Harrington 46

1B Southwest District 4

Third Place

   Wishkah Valley 75, Taholah 53

Championship

   Oakville 68, Three Rivers Christian School 63

1B Tri-District

Fifth Place

   Shorewood Christian 63, Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 58

Championship

   Tulalip Heritage 68, Neah Bay 66

2A District 5/6

Semifinal

   Wapato 82, Ephrata 69

2A Northwest District 1

Third Place

   Anacortes 65, Sehome 52

Championship

   Lynden 57, Lake Washington 53

2A West Central District 3

Fifth Place

   Sumner 42, Clover Park 38

Third Place

   Foster 66, Bremerton 49

   White River 55, Fife 47

2B Eastern Bi-District

Championship

   St. George's 58, Northwest Christian (Colbert) 36

2B Southwest District 4

Fifth Place

   North Beach 52, Napavine 48, OT

Third Place

   Onalaska 50, Willapa Valley 39

Championship

   Morton/White Pass 68, Mossyrock 39

2B Western Bi-District

Semifinal

   Tacoma Baptist 54, LaConner 50

3A Sea King District 2

Consolation Final

   Mercer Island 48, Seattle Prep 41

Third Place

   Bellevue 74, O'Dea 52

Championship

   Rainier Beach 78, Eastside Catholic 38

3A West Central-Southwest Bi-District

Fifth Place

   Kennedy 65, Enumclaw 62

Third Place

   Foss 80, Timberline 74

Championship

   Lincoln 80, Wilson 70

4A Columbia Basin League

Championship

   Wenatchee 56, Moses Lake 50

4A Greater Spokane District 8

Second Place

   Gonzaga Prep 68, Ferris 61

4A South Puget Sound League

Seventh Place

   Curtis 67, Emerald Ridge 40

Third Place

   Bellarmine Prep 45, Stadium 38

Championship

   Todd Beamer 51, Kentridge 36

GIRLS BASKETBALL

   Chiawana 83, Central Valley 57

   Edmonds-Woodway 66, Eastlake 65

   Lind-Ritzville 51, Dayton 34

   Okanogan 63, Freeman 52

   Sunnyside 65, Kamiakin 58

   University 62, Shadle Park 52

1A District 6/7

Championship

   Cashmere 48, Brewster 38

1A Northeast District 7

Second Place

   Colville 53, Clarkston 29

1A Tri-District

Consolation Semifinal

   Eatonville 51, Port Townsend 40

Championship

   Lynden Christian 67, Cascade Christian 30

1A Yakima Valley District 5

Third Place

   Mabton 56, Zillah 46

Championship

   La Salle 50, Granger 39

1B Northeast District 7

Third Place

   Wellpinit 56, Almira/Coulee-Hartline 45

Championship

   Wilbur-Creston 53, Republic 50

1B Southeast District 9

Second Place

   Tekoa-Oakesdale 54, St. John-Endicott 32

1B Southwest District 4

Championship

   Mary Knight 65, Taholah 62, OT

1B Tri-District

Third Place

   Tulalip Heritage 45, Muckleshoot Tribal School 42

Championship

   Mount Vernon Christian 51, Neah Bay 46

2A Southwest District 4

Third Place

   Black Hills 72, River Ridge 56

2A West Central District 3

Fifth Place

   Olympic 43, Kingston 40

Third Place

   Renton 45, Port Angeles 36

Championship

   White River 48, Sumner 45

2A Yakima Valley District 5

Second Place

   West Valley (Yakima) 64, Grandview 43

2B Southeast District 9

Championship

   Colfax 50, Northwest Christian (Colbert) 49

2B Southwest District 4

Consolation

   Willapa Valley 35, Pe Ell 26

Third Place

   Napavine 58, Wahkiakum 46

Championship

   Toutle Lake 52, Morton/White Pass 36

2B Western Bi-District

Third Place

   Crosspoint Academy 60, Orcas Island 53

Championship

   Bear Creek School 54, LaConner 50

3A Northwest District 1

Consolation Final

   Ferndale 58, Marysville-Pilchuck 47

Championship

   Glacier Peak 53, Mountlake Terrace 52

3A Sea King District 2

Fifth Place

   Liberty 61, Holy Names 57

Third Place

   Blanchet 57, Mercer Island 51

Championship

   Cleveland 77, Bellevue 49

3A West Central-Southwest Bi-District

Fifth Place

   Auburn Mountainview 51, Bonney Lake 47

Championship

   Prairie 63, Wilson 42

4A Columbia Basin League

Championship

   Moses Lake 49, Davis 40

4A West Central District 3

Consolation

   Kentridge 50, Tahoma 48, OT

Third Place

   Skyview 50, Bellarmine Prep 32

Championship

   Mt. Rainier 61, Todd Beamer 41

 

Print
Email
|