Saturday's High School Basketball Scores, 2/15

Saturday's High School Basketball Scores, 2/15

Credit: WIAA

Saturday's High School Basketball Scores, 2/15

Print
Email
|

by Associated Press

KING5.com

Posted on February 16, 2014 at 2:37 AM

BOYS BASKETBALL
   Bainbridge 62, Mount Si 47
   Brewster 80, Lakeside (Nine Mile Falls) 71
   Cedar Park Christian (Bothell) 63, Vashon Island 52
   Central Valley 63, Mead 48
   Davis 73, Wenatchee 61
   Ferris 55, Gonzaga Prep 54
   Franklin 49, Liberty 44
   Garfield-Palouse 84, Rosalia 66
   O'Dea 63, Nathan Hale 51
   Pomeroy 53, Colton 36
   Seattle Lutheran 86, Orcas Island 5
   Seattle Prep 63, West Seattle 59
   Sunnyside Christian 45, Lyle-Wishram 27
   Taholah 88, Firm Foundation 25
1A District 6/7
Consolation

   Chelan 39, Freeman 29
   Riverside 56, Newport 33
Semifinal
   Okanogan 60, Cashmere 53
1A Northwest District 1
Consolation

   Lynden Christian 69, Friday Harbor 46
Championship
   King's 59, Meridian 34
1A Yakima Valley District 5
Consolation

   Connell 55, Kiona-Benton 48
   Highland 53, River View 49, OT
Semifinal
   La Salle 51, Columbia (Burbank) 42
   Zillah 89, Naches Valley 65
1B Northeast District 7
Consolation

   Curlew 54, Republic 45
   Cusick 64, Selkirk 55
Semifinal
   Odessa-Harrington 48, Wilbur-Creston 46
   Wellpinit 55, Valley Christian 52
1B Southwest District 4
First Round

   Oakville 73, Columbia Adventist Academy 43
   Three Rivers Christian School 63, Lake Quinault 22
1B Tri-District
Play-In

   Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 80, Evergreen Lutheran 70
   Grace Academy 60, Clallam Bay 40
   Lummi 56, Quilcene 37
   Mt. Rainier Lutheran 66, Mount Vernon Christian 44
2A Northwest District 1
First Round

   Anacortes 60, Cedarcrest 44
   Lake Washington 74, Sedro-Woolley 71
   Lynden 37, Archbishop Murphy 36
   Sehome 85, Sultan 65
2A Southwest District 4
First Round

   Capital 75, Centralia 64
   Hockinson 63, W. F. West 47
   Mark Morris 70, Tumwater 55
   River Ridge 65, R.A. Long 58
2B Eastern Bi-District
First Round

   Liberty (Spangle) 56, Tri-Cities Prep 28
   Lind-Ritzville/Sprague 78, Waitsburg-Prescott 33
   Northwest Christian (Colbert) 59, Walla Walla Academy 54
   St. George's 63, Asotin 34
2B Southwest District 4
Quarterfinal

   Morton/White Pass 62, Adna 47
   Mossyrock 64, Wahkiakum 52
   Onalaska 56, North Beach 39
   Willapa Valley 55, Toutle Lake 51, OT
4A Northwest District 1
Consolation Semifinal

   Cascade (Everett) 55, Monroe 51
   Mount Vernon 72, Kamiak 61
Semifinal
   Arlington 63, Edmonds-Woodway 50
   Jackson 82, Snohomish 62
4A South Puget Sound League
Consolation

   Auburn 62, Kentwood 56
   Battle Ground 65, Gig Harbor 61
   Emerald Ridge 65, Tahoma 47
   South Kitsap 71, Evergreen (Seattle) 64
Quarterfinal
   Bellarmine Prep 46, Union 45
   Kentridge 70, Puyallup 53
   Stadium 39, Curtis 37
   Todd Beamer 64, Federal Way 59
GIRLS BASKETBALL
   Colville 53, Clarkston 51
   Davis 85, Wenatchee 61
   Gonzaga Prep 86, Central Valley 47
   Holy Names 72, Juanita 65
   Lakeside (Seattle) 60, Bainbridge 36
   Liberty 47, Seattle Prep 34
   Mead 61, Lewis and Clark 45
   Port Townsend 33, Charles Wright Academy 30
   Sunnyside 74, Eastmont 52
   Sunnyside Christian 64, Yakama Tribal 30
   West Seattle 34, Eastside Catholic 33
1A District 6/7
Consolation

   Lakeside (Nine Mile Falls) 36, Newport 33
Semifinal
   Brewster 74, Cascade (Leavenworth) 34
1A District 6/7
Semifinal

   Freeman 60, Kettle Falls 39
1A Northwest District 1
Consolation

   Blaine 49, Nooksack Valley 37
Championship
   Lynden Christian 46, King's 36
1A Southwest District 4
Consolation

   Hoquiam 67, LaCenter 60
   Rochester 50, Ilwaco 38
Semifinal
   Montesano 40, Kalama 29
   Woodland 49, Elma 41
1A Yakima Valley District 5
Consolation

   Columbia (Burbank) 49, River View 42
   Connell 61, Kiona-Benton 35
Semifinal
   Granger 53, Zillah 41
   La Salle 64, Mabton 43
1B Northeast District 7
Consolation

   Almira/Coulee-Hartline 38, Odessa-Harrington 35
   Wellpinit 54, Inchelium 37
Semifinal
   Republic 40, Selkirk 25
   Wilbur-Creston 52, Cusick 30
1B Southwest District 4
First Round

   Lake Quinault 55, Three Rivers Christian School 25
1B Tri-District
Play-In

   Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 47, Mt. Rainier Lutheran 40
   Shoreline Christian 43, Clallam Bay 24
   Shorewood Christian 47, Grace Academy 38
   Tulalip Heritage 66, Quilcene 50
2A Yakima Valley District 5
First Round

   East Valley (Yakima) 32, Toppenish 22
   Grandview 63, Ephrata 49
2B Northeast District 7
First Round

   Colfax 67, Asotin 36
   Northwest Christian (Colbert) 48, Lind-Ritzville/Sprague 43
2B Southwest District 4
Quarterfinal

   Morton/White Pass 44, Pe Ell 25
   Toutle Lake 59, Napavine 24
   Wahkiakum 51, Raymond 29
   Willapa Valley 44, Adna 30
2B Western Bi-District
Play-In

   Darrington 49, Auburn Adventist Academy 35
3A Northwest District 1
Consolation Semifinal

   Marysville-Pilchuck 51, Shorecrest 49
   Stanwood 60, Everett 51
Semifinal
   Glacier Peak 55, Ferndale 53
   Mountlake Terrace 51, Meadowdale 41
4A Sea-King District 2
Consolation Semifinal

   Bothell 38, Ballard 35
   Issaquah 53, Skyline 46
Semifinal
   Inglemoor 57, Woodinville 39
   Newport 35, Eastlake 30
4A South Puget Sound League
Consolation

   Auburn Riverside 39, Curtis 28
   Camas 47, Olympia 41
   Emerald Ridge 57, South Kitsap 40
   Union 51, Central Kitsap 42
Semifinal
   Bellarmine Prep 49, Kentwood 45
   Mt. Rainier 61, Tahoma 37
   Skyview 52, Puyallup 37
   Todd Beamer 55, Kentridge 42
4A Yakima Valley District 5
Championship

   Chiawana 60, Walla Walla 54
 

Print
Email
|