Saturday, Prep Playoff Basketball Scores, 2/18

Saturday, Prep Playoff Basketball Scores, 2/18

Credit: WIAA

Saturday, Prep Playoff Basketball Scores, 2/18

Print
Email
|

by Associated Press

KING5.com

Posted on February 19, 2012 at 12:38 AM

BOYS BASKETBALL

Gonzaga Prep 63, Ferris 59

Northwest Christian (Colbert) 54, Davenport 36

Rosalia 68, St. John-Endicott 50

1A North Central District 6

Third Place

Colville 54, Freeman 47

Championship

Cashmere 48, Okanogan 46

1A Southwest District 4

Third Place

Toledo 45, Onalaska 43

Championship

Ridgefield 66, Kalama 61, OT

1A Tri-District

Fifth Place

Cascade Christian 46, Seattle Academy 29

Third Place

King's 76, Seattle Christian 67

1A Yakima Valley District 5

Third Place

Granger 57, Royal 28

Championship

Naches Valley 58, Zillah 53

1B Northeast District 7

Third Place

Almira/Coulee-Hartline 62, Cusick 48

Championship

Valley Christian 51, Wellpinit 46

1B Southwest District 4

Semifinal

Mary Knight 66, Columbia Adventist Academy 44

Taholah 41, King's Way Christian School 38

1B Tri-District

Fifth Place

Shorewood Christian 49, Tulalip Heritage 42

Third Place

Muckleshoot Tribal School 57, Mt. Rainier Lutheran 54

2A Northeast District 7

Medical Lake 50, Clarkston 48

2A Northwest District 1

Consolation Championship

Lynden 64, Anacortes 50

2A Southwest District 4

Consolation

Washougal 58, W. F. West 57

2A West Central District 3

Consolation Quarterfinal

Foster 51, Fife 40

Kingston 46, Renton 34

Port Angeles 60, Evergreen (Seattle) 52

Sequim 62, Eatonville 52

Semifinal

Sumner 52, Lindbergh 37

White River 53, Clover Park 52

2A Yakima Valley District 5

Third Place

Toppenish 49, Grandview 44

Championship

Ellensburg 58, Wapato 39

2B North Central District 6

Consolation

Riverside Christian 59, Oroville 38

Championship

Lake Roosevelt 79, White Swan 55

2B Southeast District 9

Consolation

Waitsburg-Prescott 37, Tri-Cities Prep 28

Semifinal

Dayton 67, Walla Walla Academy 53

2B Southwest District 4

Consolation Semifinal

Wahkiakum 82, Raymond 53

2B Western Bi-District

Consolation

Shoreline Christian 45, Chief Leschi 39

Championship

Bear Creek School 48, LaConner 36

3A Sea King District 2

Fifth Place

Mercer Island 63, Franklin 61

Third Place

O'Dea 70, Lake Washington 57

Championship

Seattle Prep 61, Rainier Beach 56

3A West Central District 3

Consolation

Foss 62, Columbia River 48

Mountain View 85, Prairie 69

Semifinal

Kennedy 87, Lincoln 76

Wilson 65, Decatur 55

4A Northwest District 1

Consolation Championship

Lake Stevens 57, Edmonds-Woodway 51

Championship

Jackson 60, Snohomish 57

4A West Central District 3

Consolation Round Two

Evergreen (Vancouver) 55, Todd Beamer 54

Kentwood 57, Rogers (Puyallup) 46

Union 74, Central Kitsap 55

Semifinal

Curtis 48, Bellarmine Prep 41

Olympia 63, Mt. Rainier 59

GIRLS BASKETBALL

Central Valley 49, Mead 48

Northwest Christian (Colbert) 53, Colfax 45

St. John-Endicott 50, Tekoa-Oakesdale 40, OT

1A North Central District 6

Third Place

Okanogan 55, Colville 44

Championship

Freeman 47, Chelan 30

1A Tri-District

Fifth Place

Seattle Christian 46, Cedar Park Christian (Bothell) 38

Third Place

King's 39, Cascade Christian 33

1A Yakima Valley District 5

Third Place

Goldendale 52, Connell 35

Championship

La Salle 57, Granger 55, OT

1B Northeast District 7

Championship

Columbia (Hunters) 51, Almira/Coulee-Hartline 48

1B Southwest District 4

Semifinal

Mary Knight 44, King's Way Christian School 42

Taholah 54, Lake Quinault 35

1B Tri-District

Fifth Place

Grace Academy 43, Mt. Rainier Lutheran 32

Championship

Neah Bay 60, Lummi 21

2A Northeast District 7

Pullman 52, West Valley (Spokane) 22

2A Southwest District 4

Consolation

North Thurston 52, Tumwater 51

River Ridge 43, Woodland 38

2A West Central District

Consolation

Fife 50, Interlake 49

Foster 48, North Kitsap 47

Olympic 53, Lindbergh 49

Sumner 54, Kingston 48

Semifinal

Port Angeles 54, Renton 52

2A Yakima Valley District 5

Championship

Ephrata 63, Prosser 42

2B North Central District 6

Consolation

Riverside Christian 60, Entiat 36

Championship

Brewster 58, White Swan 48

2B Southeast District 9

Semifinal

Dayton 41, Asotin 37

Waitsburg-Prescott 47, DeSales 44

2B Southwest District 4

Consolation Semifinal

Toutle Lake 46, North Beach 31

2B Western Bi-District

Third Place

LaConner 50, Crosspoint Academy 28

2B Yakima Valley District 5

Championship

East Valley (Yakima) 54, Wapato 39

3A Northwest District 1

Consolation

Lynnwood 70, Ferndale 54

Championship

Shorecrest 63, Glacier Peak 51

3A Sea King District 2

Fifth Place

Seattle Prep 55, Cleveland 38

Third Place

Juanita 52, Bellevue 37

3A West Central District 3

Consolation

Camas 53, Bremerton 45

Lakes 63, Kennedy 28

Semifinal

Prairie 75, Timberline 47

Wilson 55, Auburn Mountainview 44

4A West Central District 3

Consolation Semifinal

Bethel 54, Battle Ground 28

Emerald Ridge 54, South Kitsap 48

Olympia 47, Central Kitsap 44

Skyview 69, Auburn Riverside 31

Semifinal

Federal Way 52, Kentwood 33

Mt. Rainier 64, Rogers (Puyallup) 51

4A Yakima Valley District 5

Second Place

Wenatchee 42, Walla Walla 41

Print
Email
|