High School State Track & Field Results - Friday

High School State Track & Field Results - Friday

High School State Track & Field Results - Friday

Print
Email
|

by Associated Press

KING5.com

Posted on May 25, 2012 at 9:53 PM

 

Class 4A

TACOMA, Wash. (AP) -- BOYS
   Triple jump -- 1, Tay'lor Eubanks, Cascade (Everett), 47-00. 2, Justin Browne, Gig Harbor, 44-11. 3, Jared Sinsheimer, Bellarmine Prep, 43-04. 4, Sam Omandi, Inglemoor, 43-03.25. 5, Jorrell Dorsey, Issaquah, 43-00. 6, Mark Seely, Central Valley, 42-09. 7, Jon Lee, Stadium, 42-08. 8, Carson Murray, Rogers (Spokane), 42-05.
   Discus -- 1, Damon Unland, Ferris, 174-03. 2, Joshua Syrotchen, Lewis & Clark, 170-02. 3, Albert Havili, Federal Way, 164-06. 4, Phoung Truong, Mount Tahoma, 162-10. 5, Dan Boyden, Arlington, 161-08. 6, Dennis Christensen, Richland, 160-04. 7, Gino Bresolin, Eastlake, 149-09. 8, Wyatt Meyring, Edmonds-Woodway, 148-02.
   110 hurdles -- 1, Andrey Zadneprovskiy, Auburn Riverside, 14.69. 2, Kaid Tipton, Kentridge, 14.87. 3, Abu Kamara, Kent Meridian, 14.87. 4, Blake Symmons, Emerald Ridge, 14.87. 5, Aaron Persinger, Federal Way, 14.95. 6, Peter Seifert, Gig Harbor, 14.96. 7, Dillon Gongliewski, Inglemoor, 15.55. Eric Simpson, Rogers (Puyallup), DQ.
   High jump -- 1, Dakarai Hightower, Curtis, 6-10. 2, Joe Knight, Roosevelt, 6-06. 3, Willie Roach, Todd Beamer, 6-04. 4, Jared Sinsheimer, Bellarmine Prep, 6-04. 5, Andrey Zadneprovskiy, Auburn Riverside, 6-04. 6 (tie), Matt Dispenza, Kentlake, Tyrone Sanderlin, Olympia, 6-04. 8, Jack Schorno, Olympia, 6-04.
   Pole vault -- 1, Jameson Shirley, Skyview, 15-06. 2, Austin Sodorff, Woodinville, 15-06. 3, Joe Thompson, Union, 15-03. 4, Josh Smith, Kent Meridian, 14-00. 5. BlasT' Neumann, Mead, 14-00. 6, Cameron Law, Moses Lake, 13-06. 7, Reed Mowrey, Bothell, 13-00. 8 (tie), Indi Endicott, Shelton, Everett Kleven, Jackson, 13-00.
   GIRLS
   Shot put -- 1, Courtney Hutchinson, Mead, 44-08.75. 2, Alyx Toeaina, Kentwood, 43-03.5. 3, Bev Coleman, Bethel, 41-08.50. 4, Jessica Kinssies, Redmond, 41-03.75. 5, Kaci Jones, Stanwood, 40-10.00. 6, Marisa Gonzales, Kamiak, 39-05.50. 7, Lyndsay Leatherman, Arlington, 39-00.00. 8, Sammi Markham, 38-01.50.
   Long jump -- 1, Brandi Williams, Auburn Riverside, 19-06.50. 2, Madelayne Varela, Kentwood, 19-00.25. 3, Courtney Jost, Gig Harbor, 18-07.50. 4, Kennadi Bouyer, Curtis, 18-04.75. 5, Mariah Cunningham, Central Valley, 18-02.50. 6, Brittni Williams, Auburn Riverside, 18-00.00. 7, Ali Rodseth, Auburn Riverside, 17-09.50. 8, Savannah Hoekstra, Central Valley, 17-06.75.
   100 hurdles -- 1, Rachel O'Neil, Auburn Riverside, 15.02. 2, Sadie Sparks, Chiawana, 15.04. 3, Dallas Edge, Gig Harbor, 15.54. 4, Nhautrey Brown, Garfield, 15.58. 5, Mikayla Douglas, Puyallup, 15.67. 6, Kimmie Stueckle, Emerald Ridge, 15.69. 7, Lexi Klinkenberg, Kentridge, 15.84. 8, Nicole Dorsey, Wenatchee, 16.31.
   COMBINED WHEELCHAIR (boys and girls, all classes)
   800 -- 1, Chelsea McClammer, Richland, 2:33.99. 2, Yen Hoang, Evergreen, 3:16.14.
   400 -- 1, Austin Pruitt, Central Valley, 57.89. 2, McClammer, 1:11.22. 3, Olivia Williams, Foster, 2:15.64.
   Shot put -- 1, Truman Walker, Marysville-Pilchuck, 22-00.
   Discus -- 1, Walker, 67-00.
   Javelin -- 1, Walker, 57-07.

Class 3A

 TACOMA, Wash. (AP) -- BOYS
   Discus -- 1, Cody Quinton, Hanford, 160-02. 2, William Mack, Auburn Mountainview, 155-08. 3, Nicholas Aumua, Auburn Mountainview, 153-01. 4, Winston Hallam-Eames, Nathan Hale, 152-09. 5, Scott Feather, Camas, 152-04. 6, Cameron Brink, Bainbridge, 150-04. 7, Evan Banchero, O'Dea, 148-06. 8, Michael Kneip, Bellevue, 144-04.
   Javelin -- 1, Bradley Stevens, Mount Si, 205-10. 2, Matt Gilbert, Bellevue, 196-00. 3, Miguel Guzman, Sunnyside, 179-00. 4, Isaac Morse, Peninsula, 173-04. 5, Tucker Nix, Wilson, 173-00. 6, Peter Brockway, Mercer Island, 172-04. 7, Kyler Mikami, Bainbridge, 172-01. 8, Beau Kennedy, Mountlake Terrace, 168-01.
   110 hurdles -- 1, Joseph Collett, Hanford, 14.55. 2, Rashon Smith, Timberline, 14.58. 3, Drew Thompson, Decatur, 14.80. 4, Jaz Smith, Franklin, 14.98. 5, Peter Zalk, Prairie, 15.52. 6, Darius Person, Mount Spokane, 15.58. 7, Alex Wallin, Juanita, 15.64. 8, Sam Richmond, Bellevue, 15.71.
   Long jump -- 1, Joshua Gordon, Liberty (Issaquah), 22-08.00. 2, Trenton Osborn, Eastmont, 22-00.00. 3, Luke Plummer, Peninsula, 21-11.50. 4, Budda Baker, Bellevue, 21-10.50. 5, Marquis Davis, Rainier Beach, 21-00.50. 6, Jesse Zalk, Prairie, 20-10.25. 7, Ryker Gilbert, Mountain View, 20-10.00. 8, Brian Burt, Eastmont, 20-03.25.
   GIRLS
   Long jump -- 1, Alanna Coker, Juanita, 19-00.50. 2, Floriane Kameni, Bellevue, 18-07.50. 3, Kathran Dean, Mountain View, 18-07.00. 4, Kiana Davis, Kelso, 17-09.00. 5, Kyra Brannan, Kamiakin, 17-06.50. 6, Amanda Konynenbelt, Shadle Park, 17-04.25. 7, Kate Adler, Seattle Prep, 17-00.00. 8, Savanna Joyce, Camas, 16-09.75.
   Javelin -- 1, Angelique Whistocken, Kennewick, 132-09. 2, Gianna Damiano, Mount Spokane, 130-06. 3, Aiko Mizumori-Canfield, Shorecrest, 130-05. 4, AnnaMarie Forza, Enumclaw, 130-05. 5, Amber Corbett, Camas, 128-07. 6, Carly Andersen, Mercer Island, 124-02. 7, Lauren Ellis, Mercer Island, 123-08. 8, Gabby Hinojosa, Southridge, 122-01.
   100 hurdles -- 1, Cecelia Jackson, Holy Names Academy, 14.64. 2, Michelle Stolz, Highline, 15.15. 3, Khadidja Toure, Kamiakin, 15.61. 4, Maria Blad, Enumclaw, 15.82. 5, Whitney Echols, Auburn Mountainview, 15.84. 6, Michelle Snider, Southridge, 15.94. 7, Tiara Pajimola, Shadle Park, 15.99. 8, McKenna Emmert, Kelso, 16.55.
   Discus -- 1, Calea Carr, Everett, 126-10. 2, Adara Winder, Bonney Lake, 126-07. 3, Sydney Spoja, Lakes, 122-05. 4, Kate Cryderman, Juanita, 121-03. 5, John McEllrath, Prairie, 119-03. 6, Samantha Lester, Kennewick, 116-05. 7, Emily Flynn, University, 116-03. 8, Jada Harvey, Lincoln, 115-10.

Class 2A

 TACOMA, Wash. (AP) -- BOYS
   High jump -- 1, Riley Fraser, Sehome, 6-06. 2, Justin Peterson, Lakewood, 6-05. 3, Wade French, Prosser, 6-04. 4, Jayson Brockelsby, Sequim, 6-04. 5 (tie), Tyson Stipic, Aberdeen, Taylor Stephens, North Kitsap, 6-02. 7, Cameron Rath, Selah, 6-02. 8, Aaron Flegel, Granite Falls, 6-00.
   Javelin -- 1, Mark Schireman, Archbishop Murphy, 179-02. 2, Justin Houser, Cedarcrest, 177-05. 3, Michael Johnson, Black Hills, 177-03. 4, Erik Swartout, Eatonville, 175-05. 5, Cameron Braithwaite, Port Angeles, 173-11. 6, Derrick Woodbury, Clarkston, 170-06. 7, Jesse Monteon, West Valley (Spokane), 168-00. 8, Cooper Budden, Hockinson, 165-11.
   Shot put -- 1, Jarek Jensen, Squalicum, 54-11.00. 2, Adam Mahama, Pullman, 54-00.50. 3, Blake Maresh, White River, 52-05.50. 4, Mitch Moe, R.A. Long, 52-01.25. 5, Larry Rodman, Burlington-Edison, 50-10.50. 6, Zach Lacey, Woodland, 50-00.75. 7, Evan Earnest, R.A. Long, 49-06.50. 8, Lucas Hatton, Eatonville, 48-06.25.
   110 hurdles -- 1, Craig Allen, North Mason, 14.60. 2, Devin Liebel, White River, 14.62. 3, Travis Millbrandt, Mark Morris, 15.03. 4, Victor Gamboa, Washington, 15.04. 5, Taylor Wood, Tumwater, 15.20. 6, Beau Somers, East Valley (Spokane), 15.42. 7, Jade Wilson, Deer Park, 15.43. 8, Si Cave, North Thurston, 15.44.
   Triple jump -- 1, Justin Peterson, Lakewood, 44-02.75. 2, Lane Russell, Tumwater, 43-10.00. 3, Ben Pavish, Pullman, 43-07.00. 4, Cameron Braithwaite, Port Angeles, 43-05.00. 5, Raheem Howard, Tyee, 42-06.00. 6, Layton Lange, Ephrata, 42-04.00. 7, Michael Faulkner, Sehome, 41-06.75. 8, Zac Dwyer, Clarkston, 41-03.00.
   Pole vault -- 1, Nathan Dunford, Mount Baker, 15-00. 2, Craig Jones, Anacortes, 14-06. 3, Nacho Ibarra, Wapato, 14-00. 4, Blaise Black, Sehome, 14-00. 5, Darren Hodges, Quincy, 14-00. 6, Willie Stoutzenberger, East Valley (Spokane), 14-00. 7, Andrew Dahl, Blaine, 14-00. 8, Austin Johnson, R.A. Long, 14-00.
   GIRLS
   Pole vault -- 1, Kirsten Webber, Squalicum, 11-09. 2, Tori Franzen, Squalicum, 11-09. 3, Tarah Erickson, Port Angeles, 11-06. 4, Tiffany Richeson, Burlington-Edison, 11-00. 5, Erin Clark, Cheney, 10-09. 6, Madi Krussow, Squalicum, 10-06. 7 (tie), Olivia Adams, Blaine, Madison Moore, Prosser, Kaitlin Zinsli, Lindberg, 10-00.
   High jump -- 1, Lauren McCluskey, Pullman, 5-04. 2, Lateah Holmes, Fife, 5-03. 3, Katelyn Wright, Washougal, 5-03. 4, Olivia Halverson, Bellingham, 5-02. 5, Jamie Weisner, Clarkston, 5-02. 6, Taylor V'Dovec, Blaine, 5-02. 7 (tie), Tala Hild, Renton, Brooklyn Bellomy, East Valley (Spokane), 5-00.
   Shot put -- 1, Gina Flint, Squalicum, 42-11.25. 2, Darbi Dobson, East Valley (Spokane), 41-06.00; 3, Angelina Berger, South Whidbey, 39-04.00. 4, Mikaela Zimmer, East Valley (Yakima), 37-00.00. 5, Maddie Cattle, Sehome, 36-07.00. 6, Daisey Newman, Eatonville, 45-00.50. 7, Lexi Simmons, North Kitsap, 34-11.75. 8, Bodie Medler, Sehome, 34-07.00.
   100 hurdles -- 1, Reagan Colyer, North Kitsap, 15.54. 2, Lauren McCluskey, Pullman, 15.68. 3, Brooke Feldmeier, Tumwater, 15.85. 4, Jamie Weisner, Clarkston, 16.07. 5, Allie Kohr, Squalicum, 16.14. 6, Allison Deck, Tumwater, 16.23. 7, Kelly Nigro, Woodland, 16.24. 8, Jade Crawford, White River, 17.12.
   Triple jump -- 1, Alexandra Lanzafame, North Kitsap, 38-09.25. 2, Emma Berg, North Mason, 35-07.50. 3, Anna Guo, Pullman, 35-02.50. 4, Hannah Snyder, North Kitsap, 35-01.75. 5, Anna Cartee, Deer Park, 35-00.75. 6, Courtnie Wells, Burlington-Edison, 34-11.50. 7, Janayla Scott, Lindbergh, 34-10.50. 8, Michaela Hall, Centralia, 34-09.50.
 
Class 1A
 CHENEY, Wash. (AP) -- BOYS
   Team--1, Newport, 20. 2, Hoquaim, 15. 2, King's, 15. 4, Lakeside, 13. 5, Colville, 12. 6, Kalama, 11. 7, Freeman, 10. 8, Connell, 9. 8, Orting, 9. 8, Wahluke, 9. 11, Cashmere, 8. 11, Meridian, 8. 11, White Salmon, 8. 11, Cedar Park Christian/Bothell, 8. 11, Goldendale, 8. 16, Charles Wright Academy, 7. 17, Nooksack Valley, 6. 17, Stevenson, 6. 19, Rainier, 4. 20, Seattle Academy, 3. 21, Ridgefield, 2. 21, Naches Valley, 2. 23, Montesano, 1. 23, Kiona Benton, 1.
   1600--1, Hap Emmons, King's, 4:28.84. 2, Brad Rich, White Salmon, 4:29.68. 3, Mitch Beard, Nooksack Valley, 4:31.74. 4, Michael Anderson, Lakeside, 4:32.55. 5, Travis Hensley, Charles Wright Academy, 4:34.09. 6, Ruben Riordan, Chares Wright Academy, 4:35.50. 7, Kyle Cole, Cedar Park Christian/Bothell, 4:35.80. 8, Tyson Lovell, Montesano, 4:36.11. 9, Kody Shriver, Kalama, 4:36.30. 10, Kyle DeGraaff, La Center, 4:39.00. 11, Matt Schwittay, La Salle, 4:39.76. 12, Ryan Coffman, Lakeside, 4:41.14. 13, Kevin Carpenter, Colville, 4:44.84. 14, Jack Espinoza, Highland, 4:46.95. 15, Zach Collins, Zillah, 4:48.33. 16, Kyle Brightman, Kiona Benton, 5:06.12.
   Pole Vault--1, Braden Barranco, Newport, 14-03. 2, Brad Wood, Cashmere, 14-00. 3, Daniel Calhoon, Cedar Park Christian/Bothell, 13-06. 4, Caleb Taylor, King's, 13-03. 5, Alex McCrum, Stevenson, 13-03. 6, Lucas Trautman, Seattle Academy, 13-00. 7, Brandon Campbell, Stevenson, 12-06. 8, Eryk Nash, Kiona Benton, 12-06. 9, Sam Taylor, Bellevue Christian, 12-06. 10, Nik Clausen, Kalama, 12-06. 10, Josh Berteaux, Ilwaco, 12-06. 12, Spencer Gevers, Cedar Park Christian/Bothell, 12-00. 13, Elden Clarkson, Lakeside, 11-06. 14, Carlos Aguirre, Kiona Benton, 10-06. 15, Michael Valentine, Royal, 10-06. 16, Kenner Milliren, Goldendale, 10-00.
   Triple Jump--1, Cody Unfred, Freeman, 45-05.25. 2, Kyle Powell, Lakeside, 44-10.00. 3, Ethan Cabbage, Colville, 44-09.25. 4, Isaac Messenger, Goldendale, 44-00.50. 5, Sheldon Blakey, Rainier, 43-03.25. 6, Rafa Mendoza, Wahluke, 43-01.25. 7, Thane Pierson, Naches Valley, 43-01.00. 8, Jake Clizbe, Kalama, 42-07.50. 9, Derek Tremaine, Lynden Christian, 41-09.25. 10, Skyler Coppenrath, Port Townsend, 41-04.25. 11, Christian Yoro, Orting, 40-09.25. 12, Brandon Williams, Hoquiam, 40-09.00. 13, Joe Benedict, Montesano, 40-04.25. 14, Matt Hartmann, King's, 40-03.50. 15, Kyle Crawford, Cascade Christian Puyallup, 40-00.75. 16, Kade Eppich, Connell, 39-10.25.
   Javelin--1, Tre Fess, Kalama, 196-00. 2, Matt Hadley, Connell, 192-04. 3, Denver Vander Yacht, Meridian, 183-11. 4, Jared Sabin, Wahluke, 174-00. 5, Evan Erickson, Hoquiam, 171-04. 6, Cole Smith, Hoquiam 167-05. 7, Spencer Blackburn, Meridian, 165-08. 8, Kyle Pruett, Connell, 162-07. 9, Enrique Diaz, Chelan, 153-03. 10, Anthony Almeida, Cedar Park Christian/Bothell, 152-08. 11, Joey Allen, Riverside, 151-06. 12, BJ Salmonson, Nooksack Valley, 149-02. 13, Sam Baird, Northwest, 147-04. 14, Adrian Gutierrez, Mabton, 135-08. 15, Marty Staggs, Okanogan, 130-11. --, Alex Olson, Ridgefield, FOUL.
   Discus--1, Aaron Castle, Newport, 165-11. 2, Joseph Winn, Hoquiam, 149-11. 3, Cainan Holte, Colville, 148-00. 4, Josh Teuteu, Orting, 140-03. 5, Jake Stubben, Orting, 140-03. 6, Braydon Ross, Goldendale, 136-10. 7, Alex Olson, Ridgefield, 136-05. 8, Alberto Cruz, Wahluke, 134-07. 9, Daryl Settlemire, Chimacum, 130-10. 10, Tre Fess, Kalama, 129-05. 11, Daniel Wheatley, Freeman, 127-04. 12, Cody Spoelstra, Lynden Christian, 120-06. 13, Tyson Brook, Connell, 117-10. 14, Michael Selin, Hoquiam, 112-09. 15, Kyle Hall, River View, 107.01. --, Denver Vande Yacht, Meridian, FOUL.
   GIRLS
   Team--1, Orting, 23. 2, Northwest, 15. 3, Cedar Park Christian/Bothell, 13. 4, Okanogan, 10. 4, Hoquiam, 10. 4, Montesano, 10. 7, Columbia-Burbank, 8. 7, Stevenson, 8. 9, Chewelah, 6. 9, Newport, 6. 9, La Center, 6. 9, Riverside, 6. 9, Lakeside, 6. 14, Naches Valley, 5. 14, Cascade Christian (Puyallup), 5. 16, Rainier, 4. 17, Chelan, 3. 17, Colville, 3. 17, Kalama, 3. 20, Lynden Christian, 2. 21, Charles Wright Academy, 1. 21, Zillah, 1. 21, Forks, 1. 21, Omak, 1.
   3200--1, Maddie Meyers, Northwest, 11:05.24. 2, Sally Larson, Cedar Park Christian/Bothell, 11:07.44. 3, Jess Mildes, Riverside, 11:13.91. 4, Hazel Carr, Northwest, 11:28.17. 5, Lindy Jacobson, Lakeside, 11:29.52. 6, Kayleigh McCoy, Orting, 12:00.36. 7, Marissa Hielkema, Lynden Christian, 12:02.55. 8, Bryn Mayo, Charles Wright Academy, 12:02.55. 9, Gabrielle Rudolph, Montesano, 12:03.39. 10, Delaney McMahon, Riverside, 12:22.43. 11, Bernie Hayden, Onalaska, 12:26.02. 12, Katie Whitten, La Center, 12:37.46. 13, Kristen Larson, Forks, 12:48.32. 14, Claire McIntyre, Highland, 12:58.14. 15, Atlanta Keskatalo, Connell, 12:03.12. 16, Marlene Ramos, Granger, 13:31.03.
   Long Jump--1, Savannah Burr, Orting, 17-07.00. 2, Jen Rathgeber, Stevenson, 17-04.50. 3, Arielle Walden, Newport, 17-00.00. 4, Erin Beexhold, Cedar Park Christian/Bothell, 16-10.75. 5, Alicia Lopez, Hoquiam, 16-10.25. 6, Hanna Clizbe, Kalama, 16-08.00. 7, Alexi Whatley, Orting, 16-03.75. 8, Ashlee Barker, Omak, 16-03.50. 9, Madison McCrum, Stevenson, 16-01.00. 10, Regine Standley, La Salle, 16-00.75. 11, Tonya Iverson, Royal, 16-00.50. 12, Alex Parson, Nooksack Valley, 15-09.50. 13, Katelyn Peterson, Wahluke, 15-05.50. 14, Makayla Lancaster, Lynden Christian, 14-08.75. 15, Tianna Helm, Cashmere, 14-06.50. 16, Leyla Marino, Meridian, 14-06.00.
   High Jump--1, Maddie Timm, Okanogan, 5-05. 2, Harley McBride, Columbia-Burbank, 5-04. 3, Katie Hebdon, La Center, 5-02. 4, Haley Zepernick, Cascade Christian Puyallup, 5-02. 5, Alicia Lopez, Hoquiam, 5-00. 5, Tasha Luu, Colville, 5-00. Mikaila Johnson, Hoquiam, 5-00. 8, Emily Seaman, Zillah, 5-00. 9, Ashlee Barker, Omak, 5-00. 10, Bethany Lipska, Elma, 5-00. 11, Rashae Spencer, Connell, 4-10. 12, Laura Caballero, Port Townsend, 4-08. 13, Madi Hauck, King's, 4-08. 14, Julia Teitzel, King's, 4-06. 15, Madison Weg, Lynden Christian, 4-06.
   Shot Put--1, Tera Novy, Montesano, 48-00.00 (New WIAA Meet Record; Previous Record Jennifer Ponath, Shorewood, 47-09.50, 1993). 2, Mykaelynn Powers, Orting, 39-08.00. 3, Makayla Earl, Chewelah, 38-09.50. 4, Kelsie Taylor, Naches Valley, 38-07.00. 5, Samantha Dahl, Rainier, 37-03.50. 6, Karle Pittsinger, Chelan, 36-04.50. 7, Jenna Widman, Lakeside, 35-09.00. 8, Sydney Christenson, Forks, 34-07.00. 9, Karly Hibbard, King's 34-05.50. 10, Kendall Watts, Kiona Benton, 34-01.00. 11, Ashley Loreen, Nooksack Valley, 34-00.00. 12, Kylie Montgomery, Goldendale, 33-04.00. 13, Katherine Buhl, Bush, 33-01.00. 14, Shawna Jacobson-Sims, Bush, 31-10.00. 15, Annie Baker, La Center, 31-07.50. 16, Alexia Diablo, Orting, 31-02.50.
 

 

Class 1B

CHENEY, Wash. (AP) -- BOYS
   Team--1, Valley Christian, 31. 2, Bickleton, 21. 2, Crescent, 21. 4, Trout Lake/Greenwod, 17. 5, Klickitat, 16. 6, Taholah, 11. 6, Pomeroy, 11. 8, Wilbur-Creston 10. 8, Mansfield, 10. 10, Seton Catholic, 9. 11, Shorewood Christian, 7. 12, North River, 6. 12, Mount Rainier Lutheran, 6. 14, Lopez, 4. 14, King's Way Christian, 4. 14, Neah Bay, 4. 17, Odessa-Harrington, 3. 18, Northport, 2. 19, Wishkah Valley, 1. 19, Cusick, 1.
   1600--1, Richard Nyambura, Valley Christian, 4:41.34. 2, Grant Marchant, Valley Christian, 4:42.41. 3, Alex King, Trout Lake/Glenwood, 4:49.05. 4, Tommy Defilippis, Seton Catholic, 4:49.78. 5, Solomon Bill, Lopez, 4:51.76. 6, Garrett Boyd, Shorewood Christian, 5:02.85. 7, Evan Simms, Seton Catholic, 5:08.79. 8, Devin Van Laar, Trout Lake/Glenwood, 5:20.30.
   Triple Jump--1, Macen McLean, Mansfield, 43-10.00 (New Meet Record; Old Record Derek Jurasin, Wishkah Valley, 42-10, 2007). 2, Kolby Blew, Valley Christian, 40-01.75. 3, Derek Findley, Crescent, 40-00.00. 4, Marc Vetter, Mount Rainier Lutheran, 39-09.00. 5, Ben Nelson, King's Way Christian, 38-05.25. 6, Jacob Dewulf, Odessa-Harrington, 37-10.25. 7, Hayden Strong, Seton Catholic, 37-04.00. 8, Mitchell Powers, Bickleton, 37-03.25.
   Pole Vault--1, Nic Venema, Bickleton, 12-09. 2, Peter Clinton, Bickleton, 12-06. 3, Jon Atchley, Pomeroy, 12-00. 4, Jacob Westburg, Valley Christian, 10-06. 5, Gregory Dechand, Trout Lake/Glenwood, 10-06. 6, Jacob Moore, Pomeroy, 10-00. 7, Justin Roberts, Bickleton, 10-00. 8, Mark Loveless, Mount Rainier Lutheran, 9-06. 9, Noah Pearson, Mount Rainier Lutheran, 9-06. --, Zach James, Seton Catholic, NH.
   Javelin--1, Hayden Herdrick, Wilbur-Creston, 159-10. 2, Cole Walters, Klickitat, 158-00. 3, Jon Jackson, Taholah, 151-10. 4, Mike Zapien, Crescent, 151-10. 5, Harold Tyler, Neah Bay, 146-01. 6, JD Yarnell, Trout Lake/Glenwood, 142-11. 7, Cody Litts, Northport, 141-03. 8, Set Bowers, Wishkah Valley, 122-08.
   Discus--1, Mike Zapien, Crescent, 126-06. 2, Cole Walters, Kilickitat, 122-08. 3, Ben Nelson, North River, 117-06. 4, Andrew Mail, Taholah, 116-05. 5, Kyle Lorenz, Shorewood Christian, 105-02. 6, JD Yarnell, Trout Lake/Glenwood, 102-10. 7, Jesse Koller, Pomeroy, 102-08. 8, Quinton Montgomery, Cusick, 90-00.
   GIRLS
   Team--1, Columbia Hunters, 28. 2, King's Way Christian, 22. 3, Seton Catholic, 15. 4, Trout Lake/Glenwood, 11. 5, Cusick, 10. 6, Valley Christian, 9.50. 7, Thorp, 9. 8, Northport, 8. 9, Mount Rainier Lutheran, 6. 10, Shorewood Christian, 5. 10, Eastside Prepatory, 5. 10, Northwest Yeshiva, 5. 10, Odessa-Harrington, 5. 14, Neah Bay, 4. 14, Mary Knight, 4. 16, Clallam Bay, 3.50. 17, Bickleton, 2. 18, Curlew, 1. 18, Klickitat, 1. 18, Lyle/Wishram, 1.
   3200--1, Lucy Defilippis, Seton Catholic, 12:03.24. 2, Valerie Vogt, Trout Lake/Glenwood, 12:26.06. 3, Julia Vorobyev, Valley Christian, 13:19.32. 4, Laure Aaronson, Northwest Christian, 13:19.32. 5, Emily Dick, King's Way Christian, 13:22.07. 6, Marie Weber, Trout Lake/Glenwood, 13:42.80. 7, Taylor Livermore, Shorewood Christian, 14:47.36. 8, Summer Stanton, Curlew, 14:51.07.
   High Jump--1, Lindsay Loe, Columbia Hunters, 5-00. 2, Harper Christian, King's Way Christian, 4-10. 3, Katelyn Pendley, Thorp, 4-08. 4, Xandria Korn, Eastside Prepatory, 4-08. 5, Melissa Willis, Clallam Bay, 4-04. 5, Angelika Stefoglo, Valley Christian, 4-04. 7, Kalie Burton, King's Way Christian, 4-00. --, Lindsay Brown, Bickleton, NH.
   Long Jump--1, Elizabeth Larrew, Columbia Hunters, 16-08.50. 2, Kassie Guglielmino, Nortprt, 15-10.00. 3, Harper Christian, King's Way Christian, 15-05.75. 4, Brynna Freitag, Seton Catholic, 14-11.75. 5, Courtney Winck, Neah Bay, 14-09.50. 6, Brooks Boyd, Shorewood Christian, 14-07.00. 7, Jamie Venema, Bickleton, 14-06.50. 8, Lara Parsons, Klickitat, 14-00.00.
   Shot Put--1, Andrea Heinen, Cusick, 36-10.00. 2, Kaitlin Jones, Columbia Hunters, 33-05.50. 3, Serena Hedman-Bergmeier, Mount Rainier Lutheran, 33-03.00. 4, Chelsea Fisher, Odessa-Harrington, 33-0.50. 5, Linda Cook, Mark Knight, 31-10.00. 6, Keiley Greenlaw, Thorp, 31-02.50. 7, Callie Crawford, King's Way Christian, 30-03.50. 8, Kirstin Hylton, Lyle/Wishram, 28-11.00. 9, Marina Steinbrueck, Lopez, 27-01.50.
 

Class 2B

CHENEY, Wash. (AP) -- BOYS
   Team--1, Waitsburg-Prescoott, 22. 2, La Conner, 16. 3, Northwest Christian Lacey 13. 4, Ocosta, 10.33. 5, St. George's, 10. 5, Northwest Christian Colbert, 10. 7, Manson, 9. 8, Riverside Christian, 8. 8, Naselle, 8. 8, Colfax, 8. 11, Liberty Bell, 7. 12, South Bend, 6. 13, Kettle Falls, 5. 13, Asotin, 5. 15, DeSales, 4. 16, Dayton, 3.50. 16, St. John-Endicott/LaCrosse, Wash., 3.50. 18, Kittitas, 3.33. 19, Raymond, 2. 20, Liberty Spangle, 1. 20, Tacoma Baptist, 1. 22, Mossyrock, .33.
   3200--1, Lucas Graham, Northwest Christian Lacey, 4:34.83. 2, Seth Deal, Waitsburg-Prescott, 4:37.94. 3, Marcus Vanderholm, Manson, 4:39.08. 4, Chase Teigen, Asotin, 4:41.95. 5, Alex Ramm-Hutchinson, St. George's, 4:43.69. 6, Josiah Shelman, Northwest Christian Lacey, 4:45.92. 7, Liam Daily, Liberty Bell, 4:46.65. 8, Cody Erickson, Liberty Spangle, 4:47.12. 9, Caleb Bonner, Shoreline Christian, 4:47.29. 10, Jose Martin, Kittitas, 4:47.98. 11, David Eisenhauer, Riverside Christian, 4:51.22. 12, Ben Grover, North Beach, 4:55.20. 13, Daniel Houtsma, Mount Vernon Christian, 4:55.62. 14, Steven Olds, Northwest Christian Colbert, 4:56.10. 15, Cramer Smith, Naselle, 4:58.35. 16, Daniel Swann, Tacoma Baptist, 5:02.21.
   Long Jump--1, Jamall James, La Conner, 22-00.00. 2, Nate VanTuinen, Riverside Christian, 21-08.00. 3, Nate Graham, St. George's, 20-08.00. 4, Austin Watson, Liberty Bell, 20-07.25. 5, Nick Wales, DeSales, 20-05.75. 6, Rob Baker, Naselle, 20-05.00. 7, Ty Poole, Kittitas, 20-00.00. 8, Tyler McIrvin, Kittitas, 19-09.00. 9, Mike Cryderman, Toutle Lake, 19-08.25. 10, Kaleb Simon, St. John-Endicott/LaCrosse, Wash., 19-05.00. 11, Anthony Stedham, Napavine, 18-10.5. 12, Andy Aiken, Concrete, 18-09.75. 13, Jonathan Magee, Bear Creek, 18-07.50. 14, Austin Telford, Davenport, 18-07.00. 15, Matt Wetterauer, South Bend, 17-11.00. 16, Chris Boring, Kettle Falls, 17-07.25.
   High Jump--1, Reuben Clark, Northwest Christian Colbert, 6-05. 2, Justin Beraducci, Colfax, 6-04. 3, Landy James, La Conner, 6-02. 4, Chandler Chapman, Naselle, 6-02. 5, Brandon Clark, Dayton, 5-10. 5, Darcy Stamper, St. John Endicott/La Crosse, Wash., 5-10. 7, Alex Herrera, Ocosta, 5-10. 8, Jesse Berumen, Kittitas, 5-08. 8, Tyler Tucker, Ocosta, 5-08. 8, Tristan Watson, Mossyrock, 5-08. 11, Daniel Oakland, Cedar Park Christian/MLT, 5-08. 12, Robert Parcells, Waterville, 5-08. 12, Jesse McDaniel, Kittitas, 5-08. 14, Dan Slagle, Republic, 5-08. 15, Jonathan Magee, Bear Creek, 5-06. 15, Micah Tranch, Riverside Christian, 5-06.
   Shot Put--1, Eshom Estes, Waitsburg-Prescott, 50-04.50. 2, William Helman, Ocosta, 48-01.50. 3, Levi Bale, South Bend, 47-11.00. 4, Eddie Bitzan, Kettle Falls, 46-04.50. 5, Ben Shafer, Waitsburg-Prescott, 44-10.50. 6, Casey Sorenson, Manson, 44-06.00. 7, Andrew Hamilton, Raymond, 44-00.00. 8, Walker Williams, Tacoma Baptist, 43-08.00. 9, Mike Cryderman, Toutle Lake, 43-02.50. 10, Geo Campos, Bridgeport, 40-09.50. 11, Nathan Parker, La Conner, 40-00.50. 12, Brandon Thayer, Liberty Spangle, 39-08.00. 13, Brandon Parker, Evergreen Lutheran, 38-10. 13, Reuben Clark, Northwest Christian Colbert, 38-10.00. 15, Jake Hughes, Entiat, 38-07.50. 16, Alex Vanderholm, Manson, 38-05.00.
   GIRLS
   Team--1, Asotin, 24. 2, Willapa Valley, 22. 2, Pe Ell, 22. 4, Riverside Christian, 19. 5, Oroville, 13. 6, Northwest Christian Lacey, 12. 7, Colfax, 10. 8, Morton-White Pass, 9. 9, Concrete, 8. 10, St. John-Endicott/LaCrosse-Wash., 7. 11, Lake Roosevelt, 6. 11, Northwest Christian Colbert, 6. 13, Liberty Spangle, 5. 13, Wahkiakum, 5. 15, Raymond, 4. 15, Entiat, 4. 17, Reardan, 3. 17, Republic, 3. 17, Tacoma Baptist, 3. 20, Kittitas, 2.50. 20, Mount Vernon Christian, 2.50. 22, La Conner, 2. 23, Ocosta, 1. 23, Lind-Ritzville, 1. 23, Naselle, 1.
   3200--1, Morgan Willson, Colfax, 11:05.21. 2, Elizabeth Weber, Northwest Christian Lacey, 11:45.11. 3, Kim Barry, Lake Roosvelt, 11:48.02. 4, Sierra Speiker, Oroville, 12:02.29. 5, Emily Wooldridge, Entiat, 12:11.62. 6, Heather Siegel, St. John-Endicott/LaCrosse,Wash., 12:17.09. 7, Hailey Bredeson, Northwest Christian Lacey, 12:33.57. 8, Katie Green, Naselle, 12:33.61. 9, Anna Brooks, Northwest Christian Lacey, 12:42.39. 10, Lucy Eggleston, Asotin, 12:47.50. 11, Taryn Stamper, St. George's, 13:00.09. 12, Iraina Nitz, Evergreen Lutheran, 13:15.45. 13, Joy Twentyman, Bear Creek, 13:18.82. 14, Sadie Johnson, Asotin, 13:21.83. 15, Tori Wynecoop, Reardan, 13:35.40. --, Kristina Yzaguirre, Mount Vernon Christian, DNF.
   Pole Vault--1, Michaela Huber, Willapa Valley, 9-06. 2, Callie Barker, Oroville, 9-06. 3, Lauren Friese, Willapa Valley, 9-06. 4, Karli Friese, Willapa Valley, 9-00. 5, Cassandra Carlson, Morton-White Pass, 8-09. 6, Kim Bolla, Kittitas, 7-06. 6, Molli Kaptein, Mount Vernon Christian, 7-06. 8, Heidi Hennings, Lind-Ritzville, 7-06. 9, Cassidy Vorderbrueggen, Colfax, 7-06. 10, Breanna Ervin, Oroville, 7-00. 11, Melyssa Whitener, Mount Vernon Christian, 7-00.
   Triple Jump--1, Bethany Imperial, Riverside Christian, 36-00.25. 2, Sami Robinson, Pe Ell, 35-09.75 3, Lauren Kuiper, Northwest Christian Colbert, 34-11.50. 4, Jeanie Mullins, Morton-White Pass, 34-06.00. 5, Hannah Dykes, Raymond, 34-05.25. 6, Jules Largent, Republic, 33-07.50. 7, Emily Anderson, La conner, 33-04.25. 8, Rebekah Saul, Ocosta, 33-00.25. 9, Jane Aguero, Mount Vernon Christian, 32-01.75. 10, Sarah Betterton, Northwest Christian Colbert, 32-01.00. 11, Chyenne Kelly-Marconi, Lake Roosevelt, 31-11.00. 12, Erica Clerf, Kittitas, 31-07.75. 13, Kaylee Hughey, Tacome Baptist, 31-05.50. 14, Racehl Gfeller, St. John-Endicott/LaCross-Wash., 30-10.00. 15, Maddy Witt, Waitsburg-Prescott, 30-02.75.
   Discus--1, Kayla Loop, Asotin, 139-10. 2, Mckayla Swearingen, Asotin, 112-06. 3, Piper Loop, Asotin, 107-04. 4, Blaine Land, Wahkiakum, 106-09. 5, Emilly Denney, Pe Ell, 104-07. 6, Taylor Talen, Tacoma Baptist, 101-08. 7, Olyvia Godley, Reardan, 100-02. 8, Katrina Ege, Willapa Valley, 96-06. 9, Sarah Roberts, Riverside Christian, 95-10. 10, Liduvina Bucio, Bridgeport, 93-08. 11, Felicia Tillequots, White Swan, 92-05. 12, Nicole Sheer, Colfax, 91-11. 13, Crystal Lynch, North Beach, 89-03. 14, Holly Ray, Bear Creek, 87-07. 15, Cora Lasich, Reardan, 82-10. 16, Jessica Hoogerhyde, Shoreline Christian, 82-05.
   Javelin--1, Sami Robinson, Pe Ell, 127-00. 2, Jessica Filtz, Concrete, 123-04. 3, Nicole Nobbs, Riverside Christian, 120-08. 4, Autumn Ladines, Liberty Spangle, 120-06. 5, Annie Bailey, St. John-Endicott/LaCrosse, Wash., 115-07. 6, Breezy Byrne, Riverside Christian, 114-10. 7, Kalli Walker, Northwest Christian Lacey, 109-11. 8, Ana Sorci, Reardan, 109-01. 9, Kathryn Staats, South bend, 101-04. 10, Brielle Whittaker, Asotin, 101-01. 11, Hayley Adams, Tekoa-Oakesdale-Rosalia, 99-01. 12, Keianna Murphy, Mossyrock, 96-08. 13, Katie McKnight, La Conner, 92-01. 14, Priscilla Ponce-Venagas, La Conner, 91-07. 15, Brittany Jewett, Oroville, 88-05. 16, Macy Cornmesser, Liberty Spangle, 75-04.
 

Print
Email
|