Friday's High School Basketball Scores, 2/14

Friday's High School Basketball Scores, 2/14

Credit: WIAA

Friday's High School Basketball Scores, 2/14

Print
Email
|

by Associated Press

KING5.com

Posted on February 15, 2014 at 12:22 AM

Updated Saturday, Feb 15 at 12:22 AM

BOYS BASKETBALL
   Auburn Mountainview 49, Peninsula 42
   Cedar Park Christian (Bothell) 66, Chimacum 45
   Davis 71, Eastmont 56
   Eatonville 64, Life Christian Academy 55
   Lyle-Wishram 57, Bickleton 42
   Northwest School 61, Overlake School 59
   Pateros 46, Waterville 45
   Soap Lake 56, Riverside Christian 54
   Wilson 69, Lincoln 54
1A District 6/7
First Round

   Brewster 72, Freeman 58
   Cashmere 63, Riverside 52
   Lakeside (Nine Mile Falls) 63, Chelan 49
   Okanogan 79, Newport 34
1A Northwest District 1
Consolation Semifinal

   Friday Harbor 64, South Whidbey 48
   Lynden Christian 68, Mount Baker 48
Championship
   LaConner 66, Concrete 38
1A Southwest District 4
First Round

   Elma 57, LaCenter 52
   King's Way Christian School 55, Hoquiam 53
   Toledo 58, Kalama 47
   Woodland 53, Castle Rock 38
2A West Central District 3
   Steilacoom 57, Foster 42
   Sumner 63, Foster 51
Third Place
   Renton 53, Clover Park 51
Championship
   White River 44, Fife 43
2A Yakima Valley District 5
First Round

   East Valley (Yakima) 53, West Valley (Yakima) 37
   Wapato 60, Ellensburg 48
3A Metro League
Championship

   Rainier Beach 68, Eastside Catholic 65
3A Northwest District 1
Semifinal

   Shorecrest 55, Marysville-Pilchuck 51
   Stanwood 66, Mountlake Terrace 52
3A Southwest District 4
Championship

   Columbia River 49, Prairie 44
3A SPSL-Seamont Sub District
Fifth Place

   Hazen 57, Lakes 55
Championship
   Enumclaw 59, Kennedy 57
4A Sea-King District 2
Consolation

   Ballard 56, Redmond 51
   Bothell 67, Inglemoor 49
Semifinal
   Garfield 74, Eastlake 64
   Issaquah 78, Roosevelt 68
GIRLS BASKETBALL
   Cascade Christian 51, Seattle Christian 26
   Cedar Park Christian (Bothell) 63, Chimacum 19
   Charles Wright Academy 39, Vashon Island 24
   Colton 77, Pomeroy 29
   Davis 64, Eastmont 33
   Eatonville 54, Life Christian Academy 47
   Lake Roosevelt 39, Bridgeport 34
   Northwest School 34, Overlake School 32
   Pateros 63, Waterville 35
   Sunnyside 58, Moses Lake 48
   Sunnyside Christian 74, Toutle Lake 33
   Tekoa-Oakesdale 62, Touchet 41
   Wenatchee 55, Eisenhower 42
   White Swan 63, Kittitas 28
1A District 6/7
First Round

   Brewster 70, Newport 23
   Cascade (Leavenworth) 59, Lakeside (Nine Mile Falls) 57
   Cashmere 65, Kettle Falls 26
   Freeman 64, Okanogan 33
1A Northwest District 1
Consolation

   Blaine 50, Coupeville 40
   Nooksack Valley 44, Mount Baker 31
Championship
   LaConner 62, Orcas Island 59
2A Northwest District 1
First Round

   Archbishop Murphy 45, Anacortes 37
   Bellingham 65, Cedarcrest 63
   Burlington-Edison 63, Lake Washington 48
   Lynden 63, Lakewood 29
2A Southwest District 4
First Round

   Black Hills 50, Hockinson 38
   Mark Morris 74, Centralia 38
   River Ridge 82, Washougal 55
   W. F. West 66, Aberdeen 26
2A West Central District 3
   Renton 69, Franklin Pierce 33
   White River 56, Sumner 54
3A Metro League
Championship

   Cleveland 64, Blanchet 50
3A Southwest District 4
Championship

   Prairie 53, Columbia River 24
3A SPSL-Seamont Sub District
Third Place

   Bonney Lake 49, Enumclaw 35
Championship
   Auburn Mountainview 50, Kennedy 42
4A Northwest District 1
Semifinal

   Arlington 57, Jackson 38
   Lynnwood 43, Edmonds-Woodway 26
4A Yakima Valley District 5
Semifinal

   Walla Walla 72, Richland 40
 

Print
Email
|