Tuesday's High School Basketball Scores, 2/5

Tuesday's High School Basketball Scores, 2/5

Credit: WIAA

Tuesday's High School Basketball Scores, 2/5

Print
Email
|

by Associated Press

KING5.com

Posted on February 5, 2013 at 11:45 PM

Updated Tuesday, Feb 5 at 11:45 PM

BOYS BASKETBALL
   Anacortes 59, Squalicum 52
   Bear Creek School 75, Chief Leschi 38
   Bethel 47, Emerald Ridge 39
   Brewster 55, Quincy 43
   Bridgeport 62, Manson 61
   Camas 42, Battle Ground 40
   Capital 62, W. F. West 49
   Cascade Christian 57, Seattle Christian 48
   Cedar Park Christian (Bothell) 73, Chimacum 28
   Central Valley 72, Ferris 54
   Centralia 65, Aberdeen 54
   Chelan 54, Tonasket 34
   Clarkston 70, West Valley (Spokane) 63
   Colville 58, Deer Park 57
   Entiat 60, Waterville 57
   Evergreen Lutheran 72, Shorewood Christian 65
   Fort Vancouver 41, Prairie 39
   Gonzaga Prep 70, Rogers (Spokane) 57
   Grandview 70, Prosser 67
   Hanford 47, Kamiakin 46
   Kingston 70, Klahowya 33
   Lynden 66, Sedro-Woolley 47
   Mead 57, Mt. Spokane 40
   Mt. Rainier Lutheran 51, Rainier Christian 44
   Olympic 70, North Kitsap 64
   Pateros 55, Mansfield 42
   Port Townsend 48, Port Angeles 42
   Pullman 67, East Valley (Spokane) 54
   Rainier 38, Oregon Episcopal, Ore. 33
   River Ridge 74, Tumwater 59
   Riverside Christian 74, Kittitas 41
   Seattle Academy 52, Eastside Prep 11
   Seattle Lutheran 54, Crosspoint Academy 45
   Sehome 69, Burlington-Edison 64
   Selah 77, Othello 56
   Sequim 65, Bremerton 56
   Shadle Park 43, North Central 34
   Southridge 74, Kennewick 69
   Toppenish 58, East Valley (Yakima) 51
   Union 72, Evergreen (Vancouver) 52
   University 61, Lewis and Clark 46
   Vashon Island 52, Charles Wright Academy 41
   Walla Walla 58, Chiawana 5
   Wapato 72, Ephrata 47
   Washougal 59, R.A. Long 57
   West Valley (Yakima) 64, Ellensburg 54
1A Northwest District 1
First Round

   King's 58, Friday Harbor 31
   Lynden Christian 70, Coupeville 19
   Meridian 59, South Whidbey 42
   Mount Baker 65, Blaine 64
1B Northwest District 1
Consolation

   Grace Academy 59, Highland Christian Prep 22
   Shoreline Christian 51, Lopez 35
3A Metro League
First Round

   Eastside Catholic 64, Bainbridge 28
   Lakeside (Seattle) 68, Seattle Prep 63
   O'Dea 61, Nathan Hale 36
   Rainier Beach 91, Franklin 69
3A Sea King District 2
Semifinal

   Bellevue 78, Mount Si 50
   Mercer Island 56, Liberty 25
4A Northwest District 1
First Round

   Arlington 63, Mariner 51
   Edmonds-Woodway 63, Monroe 51
   Jackson 72, Lake Stevens 36
   Mount Vernon 100, Kamiak 82
4A Sea-King District 2
First Round

   Ballard 55, Inglemoor 52
   Bothell 91, Newport 86
   Garfield 80, Woodinville 39
   Issaquah 48, Eastlake 40
GIRLS BASKETBALL
   Anacortes 43, Squalicum 36
   Auburn Riverside 59, Kentwood 49
   Bremerton 57, Sequim 23
   Bridgeport 30, Manson 29
   Burlington-Edison 58, Sehome 33
   Camas 33, Battle Ground 28
   Cashmere 56, Omak 32
   Cedar Park Christian (Bothell) 73, Chimacum 28
   Central Valley 63, Ferris 60
   Centralia 63, Aberdeen 54
   Colton 82, Pomeroy 26
   Colville 36, Deer Park 19
   Crosspoint Academy 46, Seattle Lutheran 23
   Ellensburg 58, West Valley (Yakima) 32
   Entiat 61, Waterville 37
   Evergreen (Vancouver) 58, Union 47
   Evergreen Lutheran 58, Shorewood Christian 36
   Forest Ridge 29, Bush 23
   Gonzaga Prep 67, Rogers (Spokane) 11
   Grandview 61, Prosser 39
   Hanford 61, Kamiakin 59
   Kelso 48, Hudson's Bay 23
   Kennewick 47, Southridge 33
   Klahowya 52, Kingston 32
   Lynden 61, Sedro-Woolley 34
   Mead 62, Mt. Spokane 45
   Mt. Rainier Lutheran 48, Rainier Christian 17
   Northwest Yeshiva 60, Puget Sound Adventist 48
   Okanogan 47, Cascade (Leavenworth) 41
   Olympic 62, North Kitsap 48
   Overlake School 32, Annie Wright 16
   Port Angeles 51, Port Townsend 35
   Pullman 65, East Valley (Spokane) 51
   Richland 68, Pasco 39
   Riverside Christian 65, Kittitas 28
   Seattle Academy 49, Eastside Prep 2
   Selah 66, Othello 28
   Shadle Park 52, North Central 45
   Skyview 58, Heritage 29
   Toppenish 45, East Valley (Yakima) 36
   University 52, Lewis and Clark 49
   University Prep 39, Northwest School 7
   W. F. West 61, Capital 43
   Wapato 73, Ephrata 40
   West Valley (Spokane) 55, Clarkston 51
1A Northeast District 7
Fourth Place

   Riverside 47, Medical Lake 35
Third Place
   Newport 52, Kettle Falls 25
Championship
   Lakeside (Nine Mile Falls) 37, Freeman 36
1A Southwest District 4
Play-In

   LaCenter 46, Forks 43
   Montesano 44, Ilwaco 42
   Rainier 43, Stevenson 29
   Rochester 49, Kalama 39
1A Yakima Valley District 5
First Round

   Columbia (Burbank) 51, Granger 42
   Connell 56, Mabton 54
   La Salle 53, River View 19
   Zillah 52, Kiona-Benton 42
1B Northeast District 7
First Round

   Almira/Coulee-Hartline 60, Selkirk 38
   Cusick 72, Odessa-Harrington 39
   Republic 42, Wellpinit 29
   Wilbur-Creston 57, Columbia (Hunters) 33
1B Northwest District 1
Consolation

   Lopez 52, Highland Christian Prep 24
   Lummi 50, Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 45
3A Kingco League
Semifinal

   Bellevue 63, Liberty 38
   Mercer Island 54, Juanita 43
3A Metro League
First Round

   Bainbridge 46, Lakeside (Seattle) 45
   Cleveland 76, West Seattle 36
   Franklin 51, Blanchet 45
   Seattle Prep 52, Holy Names 42
3A Northwest District 1
   Everett 55, Shorewood 46
   Ferndale 54, Shorecrest 35
   Glacier Peak 52, Marysville-Pilchuck 30
   Stanwood 71, Meadowdale 66
 

Print
Email
|