Thursday's High School Basketball scores, 2/7

Thursday's High School Basketball scores, 2/7

Credit: WIAA

Thursday's High School Basketball scores, 2/7

Print
Email
|

by Associated Press

KING5.com

Posted on February 8, 2013 at 12:06 AM

BOYS BASKETBALL
Central Valley 71, Mt. Spokane 55
Clarkston 60, Cheney 41
Curtis 74, Tahoma 53
Ellensburg 60, Wapato 52
Federal Way 56, Auburn 51
Ferris 60, Lewis and Clark 30
Kingston 57, Bremerton 48
Mead 44, Gonzaga Prep 35
Oroville 55, Liberty Bell 46
Rogers (Spokane) 94, North Central 44
Sequim 64, Port Townsend 32
Shadle Park 69, University 66, OT
Taholah 59, Mary Knight 42
West Valley (Spokane) 56, Deer Park 44
1A Northwest District 1
Consolation
Blaine 59, Friday Harbor 45
South Whidbey 56, Coupeville 45
Semifinal
King's 55, Mount Baker 37
Lynden Christian 46, Meridian 29
1A Southwest District 4
First Round
Hoquiam 53, LaCenter 48
Kalama 63, Montesano 51
Toledo 58, Forks 35
Woodland 36, Tenino 34
1A Yakima Valley District 5
First Round
Granger 58, Columbia (Burbank) 38
Kiona-Benton 51, Highland 49, OT
Naches Valley 56, River View 45
Zillah 67, Connell 53
1B Northwest District 1
Third Place
Tulalip Heritage 72, Mount Vernon Christian 49
1B Southeast District 9
First Round
Kahlotus 50, Rosalia 44
Pomeroy 35, Touchet 27
2B Southwest District 4
First Round
Adna 77, Ocosta 54
Mossyrock 91, Naselle 52
North Beach 41, Napavine 35
Winlock 57, Wahkiakum 52
3A Kingco League
Third Place
Liberty 73, Mount Si 46
Championship
Mercer Island 51, Bellevue 47
3A Metro League
Seventh Place
Nathan Hale 61, Bainbridge 38
Fifth Place
O'Dea 56, Eastside Catholic 36
Third Place
Franklin 67, Seattle Prep 62
4A Southwest District 4
Preliminary Round
Battle Ground 47, Skyview 45
GIRLS BASKETBALL
Auburn Riverside 47, Puyallup 45
Camas 42, Evergreen (Vancouver) 30
Clarkston 61, Cheney 42
Ellensburg 47, Wapato 37
Kelso 60, Mountain View 57
Lewis and Clark 68, Ferris 45
Mead 51, Gonzaga Prep 47
Mt. Rainier 57, Todd Beamer 56
Mt. Rainier Lutheran 40, Muckleshoot Tribal School 34
Mt. Spokane 61, Central Valley 45
North Central 61, Rogers (Spokane) 37
Oroville 61, Liberty Bell 23
Renton 47, Fife 22
St. George's 52, Waitsburg-Prescott 21
Sumner 40, Franklin Pierce 30
University 71, Shadle Park 69
West Valley (Spokane) 56, Deer Park 14
1B Northwest Bi-District
Third Place
Shoreline Christian 60, Grace Academy 37
1B Northwest District 1
Consolation
Lopez 68, Lummi 31
2B Eastern Bi-District
First Round
Crosspoint Academy 50, Orcas Island 36
3A Kingco League
Third Place
Juanita 53, Liberty 45
Championship
Mercer Island 51, Bellevue 47
3A Metro League
Seventh Place
Lakeside (Seattle) 51, Blanchet 40
Fifth Place
Franklin 61, Bainbridge 33
Third Place
West Seattle 33, Holy Names 28

 

Print
Email
|