Saturday's High School Basketball Scores, 2/16

Saturday's High School Basketball Scores, 2/16

Credit: WIAA

Saturday's High School Basketball Scores, 2/16

Print
Email
|

by Associated Press

KING5.com

Posted on February 17, 2013 at 12:59 AM

BOYS BASKETBALL
Sunnyside Christian 38, Three Rivers Christian School 30
1A District 6/7
Third Place

Cashmere 73, Chewelah 47
Championship
Okanogan 57, Brewster 44
1A Tri-District
Mount Baker 59, Cascade Christian 55
Fourth Place
King's 51, Eatonville 37
Championship
Lynden Christian 52, Cedar Park Christian (Bothell) 39
1A Yakima Valley District 5
Third Place

Kiona-Benton 50, Columbia (Burbank) 41
Championship
Zillah 70, Granger 55
1B Northeast District 7
Third Place

Valley Christian 56, Almira/Coulee-Hartline 50
Championship
Odessa-Harrington 50, Wellpinit 46
1B Southeast District 9
Second Place

Pomeroy 42, Rosalia 30
2A District 5/6
Third Place

Wapato 67, Grandview 46
Championship
West Valley (Yakima) 77, Ellensburg 57
2A Southwest District 4
Consolation

Hockinson 42, W. F. West 37
Washougal 74, Capital 67
2A West Central District 3
Clover Park 64, White River 50
Olympic 56, Kingston 54
Semifinal
Sequim 55, Sumner 48
Sixth Place
Renton 62, Franklin Pierce 50
2B Eastern Bi-District
Consolation Semifinal

Lind-Ritzville/Sprague 60, Walla Walla Academy 52
Northwest Christian (Colbert) 63, Reardan 45
Championship
St. George's 54, Colfax 38
2B Southwest District 4
Consolation Semifinal

Mossyrock 61, North Beach 55
Wahkiakum 58, Winlock 52
2B Western Bi-District
Championship

LaConner 48, Bear Creek School 38
3A Eastern Regional
Shadle Park 49, Hanford 47
Second Place
Clarkston 86, West Valley (Spokane) 58
3A Northwest District 1
Glacier Peak 58, Oak Harbor 36
Championship
Stanwood 47, Mountlake Terrace 43
3A Sea King District 2
Seattle Prep 72, Eastside Catholic 50
Third Place
Mercer Island 62, Franklin 48
Championship
Lakeside (Seattle) 72, Rainier Beach 65
3A West Central-Southwest Bi-District
Semifinal

Lincoln 69, Kennedy 39
Timberline 52, Foss 48
Sixth Place
Enumclaw 54, Mountain View 50
Fifth Place
Columbia River 55, Lakes 45
4A Columbia Basin League
Championship

Eastmont 54, Wenatchee 46
4A Eastern Regional
Second Place

Central Valley 65, Gonzaga Prep 56
4A South Puget Sound League
Consolation

Auburn 60, Federal Way 59
South Kitsap 58, Mt. Rainier 52
Stadium 52, Union 49
Thomas Jefferson 66, Tahoma 58
Semifinal
Bellarmine Prep 59, Todd Beamer 58
Curtis 68, Bethel 50


GIRLS BASKETBALL
Holy Names 55, Juanita 48
Sunnyside Christian 75, Three Rivers Christian School 15
1A District 6/7
Championship

Brewster 67, Chelan 45
1A Southwest District 4
Third Place

Woodland 56, Hoquiam 43
Championship
Castle Rock 43, Montesano 32
1A Tri-District
Fourth Place

Blaine 56, Eatonville 33
King's 56, Bellevue Christian 29
Championship
Lynden Christian 51, Cascade Christian 36
1A Western Bi-District
First Round

Okanogan 56, Cashmere 46
1A Yakima Valley District 5
Third Place

Connell 53, La Salle 51, OT
Championship
Zillah 74, Columbia (Burbank) 50
1B North Central District 6
Second Place

Moses Lake Christian Academy 34, Entiat 29
1B Northeast District 7
Third Place

Columbia (Hunters) 42, Cusick 39
Championship
Wilbur-Creston 37, Republic 31
2A Northwest District 1
Consolation Championship

Archbishop Murphy 54, Sehome 35
2A Northwest District 1
Championship

Burlington-Edison 54, Cedarcrest 45
2A Southwest District 4
Consolation

Centralia 73, Black Hills 62
River Ridge 48, Hockinson 35
2A West Central District 3
Renton 54, Bremerton 35
White River 50, Port Angeles 34
2A West Central District 3
Semifinal

Sumner 59, Olympic 38
2A West Central District 3
Sixth Place

Washington 66, North Kitsap 61, OT
2B Eastern Bi-District
Consolation Semifinal

Colfax 51, Lind-Ritzville/Sprague 29DeSales 32, St. George's 27
Championship
Reardan 55, Northwest Christian (Colbert) 41
2B Northeast District 7
Second Round

Pullman 47, East Valley (Spokane) 36
2B Southwest District 4
Consolation Semifinal

Napavine 57, Toutle Lake 40
Onalaska 46, Raymond 41
2B Western Bi-District
Third Place

Crosspoint Academy 31, Bear Creek School 17
Championship
LaConner 44, Darrington 31
3A Big 9/GSL Regionals
Second Place

University 62, Shadle Park 58
3A Sea King District 2
Third Place

Bellevue 41, Mercer Island 35
Championship
Cleveland 37, Seattle Prep 36
3A West Central District 3
Semifinal

Prairie 52, Enumclaw 42
Wilson 65, Kelso 30
Sixth Place
Lakes 47, Auburn Mountainview 21
Fifth Place
Bonney Lake 42, Kennedy 24
4A Eastern Regional
Second Place

Gonzaga Prep 58, Chiawana 41
4A Northwest District 1
Consolation

Lake Stevens 57, Snohomish 40
Championship
Lynnwood 61, Arlington 49
4A West Central District 3
Consolation Semifinal

Bellarmine Prep 44, Skyview 32
Kentridge 41, Federal Way 30
Kentwood 50, Rogers (Puyallup) 48
Semifinal
Mt. Rainier 53, Union 38
Todd Beamer 63, Yelm 49

Print
Email
|